:: Zadbaj o pamięć i zapamiętuj cenne informacje ::
Pamięć jest jednym z najważniejszych elementów w życiu człowieka. To dzięki niej wiemy jak trafić do domu, dzięki niej osiągamy sukcesy życiowe i zawodowe, zdobywamy doświadczenie i różne umiejętności. Towarzyszy nam każdego dnia, dlatego warto udoskonalać i ćwiczyć umiejętność lepszego zapamiętywania. Gdy zauważysz spadek wydajności swojej pamięci, nie wahaj się! - poświęć chwilę na jej poprawę.
W dobie dzisiejszego uciekającego czasu i natłoku informacji człowiek, nie zdaje sobie sprawy jak z dnia na dzień coraz badziej trudno mu zapamiętać podstawowe rzeczy. Dziękie technikom pamięciowym dla każdego możemy udoskonalić sposób zapamiętywania codziennych informacji takich jak np. twarze nowo poznanych osób, numery kont, numery telefonów, dowcipów, istotnych informacji zawodowych itp. Kliknij tu aby przeczytać fragment Technik Pamięciowych Dla Każdego.Aby natomiast dokonać zakupu i dowiedzieć się więcej o pełnej wersji tego ebooka kliknij na zdjęcie po lewej stronie. W tym miejscu warto także zwrócić uwagę na udoskonalenie umiejętności i technik szybkiego czytania. Cenna umiejętność, która może być owocnie wykorzystsywana w codziennych sytuacjach. Oczywiście nie sposób czytać szybko, ale ważne by czytać szybko i ze zrozumieniem. Ponaj techniki oraz proste ćwicznia, które napewno zadziałają na tobie. Poznaj konkretne porady co masz zrobić by czytać szybciej a także przekonaj się czym jest fonetyzacja oraz regresja. Zwalcz swoje własne ograniczenia i uwolnij się od ograniczeń w czytaniu. Aby poznać więcej szczegółów na temat technik szybkiego czytania wystarczy kliknąć zdjęcie po prawej.
Podstawowe informacje
Zadaniem pamięci jest po pierwsze kodowanie, po drugie przechowywanie i po trzecie w odpowiednim momencie odtwarzanie. Przechowywanie i odtwarzanie naukowo nazywa się retencją. Informacje, które zapamiętujesz są segregowane podczas snu, dlatego dużych partii materiału i trudnych rzeczy najlepiej uczyć się wieczorem i powtarzać rano, dzięki temu w głowie zostanie to, co najważniejsze. Selekcja to istotna sparwa, bo wyobraź sobie co by było jakbyś pamiętał wszystkie informacje obejrzane w telewizji w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
Objawy pogarszającej się pamięci
- trudności w zapamiętaniu prostych informacji typu PIN, nr. telefonu
- nierozpoznawanie twarzy osób nowo poznanych
- problem z przypomnieniem sobie nazwiska poznanych osób
- problem z zapamiętaniem ważnych wydarzeń
- nieumiejętność udzielania odpowiedzi na oczywiste pytania
- nieumiejętność skomentowania ostatnich wydarzeń z powodu luk w pamięci
- udzielanie nieprecyzyjnych odpowiedzi na dany temat, mimo posiadania odpowiedniej wiedzy
- znajdywanie odpowiedzi na pytania po kilku, kilkunastu minutach
Sposoby zapamiętywania
Z pamięcią jest podobnie jak z mięśniami, każdy je ma, jeden mniej ukształtowane drugi bardziej w tym wypadku pamięć u jednych jest lepsza u innych gorsza. Aby poprawić stan pamięci i zauważyć efekty poprawy należy określić w jaki sposób najłatwiej zapamiętuje sie informacje.
Rozróżniamy 3 podstawowe sposoby zapamiętywania:
- wzrokowo
- słuchowo
- dotykowo
Większość ludzi zapamiętuje informacje wzrokowo. Jeśli należymy do tej grupy, warto więc podczas nauki rozwiesić w pomieszczeniu obrazy (plansze) z informacjami, które chcemy przyswoić, poza tym jeśli to, co usłyszymy lub przeczytamy, w jakiś sposób "przekształcimy" w głowie na obraz, takiej informacji trudniej będzie wypaść z głowy. Zalecane także jest aby podczas zapamiętywania wykorzystywać jak najwięcej zmysłów takich jak np. smak, zapach, wzrok. Tak zakodowana wiadomość staje się bardziej realna, a to, co sami przeżywamy, lub wyobrażamy sobie, że odczuwamy za pomocą zmysłów, lepiej i na dłużej zapamiętujemy. Bez względu na to, w jaki sposób się zapamiętuje, kluczem do dobrego zapamiętania materiału jest możliwie największa koncentracja uwagi, czyli skupienie. Na przykład cyfrę 2468 będzie łatwiej zapamiętać jako ciąg kolejnych liczb podzielnych przez dwa. Aby zapamiętać coś, co wyjątkowo trudno wchodzi nam do głowy, można posłużyć się jakąś zabawą językową, ułożyć rymowankę lub skonstruować skrót z pierwszych liter wyrazów do zapamiętania, a dla jeszcze lepszego zapamiętania rozwinąć go za pomocą jakiegoś zabawnego zdania.
Inną techniką zapamiętwania, może być technika loci, która znana była już w starożytności (łac. locus - miejsce). Metoda ta może się przydać do zapamiętania większych partii materiału, które wymagają określonej kolejności. Przykład - Chodząc po pokoju, każdemu ze sprzętów lub mebli przyporządkowujesz np. wydarzenie historyczne czy etap rozwoju jakiegoś organizmu lub myśl filozoficzną. Układ swojego pokoju raczej zapamiętasz, w odpowiednim momencie musisz odtworzyć tylko skojarzenie, obraz gdzie co stoi.
Metoda słuchowa polega na zapamiętywaniu wzorców słuchowych wyrazów. Wykonując tę metodę musimy się skupić na pamięci długości wyrazów i np. ich liczby sylab, głosek czy nawet kolejności wyrazów. Ucząc się tą metodą np. tekstu piosenki, staramy się zapamiętać ilość linijek w danej zwrotce, jak i ilość zwrotek w całym tekście. Staramy się także, zapamiętać pierwsze wyrazy poszczególnych linijek w zwrotkach.
Następna technika to łączenie tego, co nowe z tym, co już wiemy, uzupełnianie informacji zamiast tworzenia nowych. Pamięć jest jak łańcuszek: tylko dwa ogniwa są ze sobą połączone, do jednej informacji, połączonej już z jakąś, dołączamy następną; na raz zajmujemy się tylko dwoma elementami. W tak uporządkowanej pamięci łatwiej znajdziemy potrzebny element. Ile i co zapamiętamy, zależy od naszej pomysłowości.
Technika zapamiętywania dotykowo, jest szczególnie przyswajana przez osoby niedowidzące jak, również niewidome. Jak sama nazwa wskazuje, technika ta polega na dotykowym uczeniu się, porównywaniu ze sobą różnych figur zarówno pod względem kształtów jak i wielkości czy nawet budowy strukturalnej powierzchni (gładkie, zarysowany, chropowate). Przykładem może być, wyciągnięcie z kilku figur geometrycznych figury pasującej do przedstawionego wcześniej wzorca lub wyszukanie pary figur, wśród kilku innych par podobnych kształem i wielkością. Aby udoskonalić metodę zapamiętywania dotykowego, można wykonywać wiele podobnych ćwiczeń, które są uzależnione od pomysłowości osoby ćwiczącej.
Typy pamięci
Wyróżniane są co najmniej dwa typy pamięci:
- krótkotrwała - czyli bezpośrednia (np. wiesz, po co sięgnąłeś do lodówki, pamiętasz podany przez telefon adres)
- długotrwała - (obejmuje to, co będziesz wiedział jeszcze długo, albo nawet zapamiętałeś już na zawsze)
Pamięć krótkotrwała działa automatycznie, dostęp do danych w niej zawartych jest łatwy, ale ograniczony w czasie. Jeśli natychmiast nie zapiszesz numeru telefonu, zapomnisz! W niej przechowywane są też sny, przebłyski, pomysły. Dostęp do pamięci długotrwałej nie jest tak łatwy, wymaga niekiedy wysiłku. W którym roku był chrzest Polski? Jak miał na nazwisko Zawisza? Przecież wiesz, lecz nie możesz sobie przypomnieć. Za to pamięć długotrwała ma ogromną zaletę - jest praktycznie nieograniczona. Nie ma takiej możliwości aby była tak pełna, że nie da się zapamiętać nowych informacji.
Co niekorzystnie wpływa na stan pamięci
Najwięksi wrogowie dobrej pamięci to:
-
niedobór snu - na temat niedoboru snu wśród naukowców jest podzielone zdanie, jedni uważają, że brak snu osłabia pamięć, inni uważają, że nie ma to bezpośredniego wpływu na jej stan. Jednak mimo wszystko zmęczenie wywołane jego brakiem ma negatywny wpływ na działanie całego organizmu - czujemy zmęczenie, a tym samym brak motywacji do dalszej nauki - dlatego powinniśmy unikać zarywania nocy. Dowiedz się, jak efektywnie spać i tryskać energią po 6 godzinach snu, zaglądając do darmowego fragmentu lub pełnej wersji ebooka "Sztuka Spania", którego możesz nabyć w klikając zdjęcie po lewej.Dziękie tej książce sekrety dobrego snu przestaną Ci być obce i w końcu poznasz co to prawdziwy sen.
-
stres - towarzyszy ludziom prawie codziennie, wiele stresowych sytuacji jest nie do uniknięcia, a jak dowiedziono stres jest przyczyną powstawania nadciśnienia, chorób wieńcowych itp. a także nie trudno zauważyć że powoduje złe samopoczucie, zmęczenie i odbiera motywację do dalszej nauki tak samo jak niedobór snu. A co za tym idzie, nie pozwala się skoncentrować na zapamiętaniu danej informacji. Poznaj skuteczne i sprawdzone techniki, zwalczania stresu ściągając fragment ebooka "Zwalcz Stres". Zobacz jak ważną rolę w stresie odgrywa Twoje podejście i jak dzięki temu możesz uwolnić się od stresu. Aby zdobyć pełną wersję tego ebooka kliknij w obrazek obok.
-
zła dieta - jak już napewno przeczytałeś (jeśli nie to wróć do działu "diety") spożywanie posiłków to nie jest w cale taka prosta sprawa, to właśnie one pomagają nam zwalczać stres, dają energię na cały dzień, krótko mówiąc one odpowiadają za nasze samopoczucie. A jak można przeczytac wyżej dobre samopoczucie to podstawa do motywacji i poprawy swojej pamięci. Dlatego warto kliknąć i zobaczyć jak oczyścić ogranizm i polepszyć swoje samopoczucie dbając o zdrowy i pożywny posiłek. Poznaj sekrety przygotowywania zdrowych i pożywnych posiłków, które będą jednym z elementów poprawy twojej pamięci. Zobacz, których produktów nie mieszać ze sobą, a których unikać całkowiecie by wpłynąć pozytywnie na swoje zdrowie. Wszystkiego dowiesz się klikając w zdjęcie obok.
-
brak wysiłku fizycznego - jak to się mówi: w zdrowym ciele, zdrowy duch. Dzięki aktywności fizycznej nie tylko można sobie poprawić sylwetkę, ale także poprawić pamięć, częsty ruch na świeżym powietrzu ma zbawienny wpływ na zdolność zapamiętywania i koncentracji - dlatego warto zadbać przynajmniej o codzienny bieg czy spacer po parku, albo chociaż ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu. Sport jak każdy zapewne wie poprawia ogólny stan zdrowia, pomaga zwalczać stres i depresje a także poprawia samopoczucie. Aby jednak zacząć, warto wiedzieć jak ćwiczyć? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z książki fitness dostępnej obok.
-
rozkojarzenie i brak koncentracji - aby szybko i łatwo przyswoić potrzebne ci inforamcje musisz zadbać o maksymalną koncentracje i skupienie. Jeśli zaczniesz sie uczyć mysląc o wydarzeniach, które zdarzyły sie dzisiejszego dnia, będziesz o wiele dłużej sie uczył i o wiele szybciej zapomnisz to co chciałeś zapamiętać. Dzisiaj skupienie i koncentracja to podstawa na każdym kroku życia, potrzebna w szkole, w pracy, życiu codziennym a w szczególności za kierownicą samochodu czy innych środków transportu. To właśnie dobre skupienie i koncentracja pozwoli nam swobodnie i bez poblemów przetrwać cały dzień. Dlatego warto poznać techniki poprawy i zadbac o zabójczą koncentrację.
-
brak powtórek - według Alana Baddeleya, psychologa i specjalisty w dziedzinie funkcjonowania pamięci, prawdopodobieństwo zapomnienia informacji jednorazowo przywoływanej w pamięci jest bardzo duża. Dlatego powinniśmy zadbać o możliwe jak największa liczbę powtórzeń informacji, które chcemy zapamiętać. Ważna jest także systematyczność powtarzania - aby osiągnąć najlepsze rezultaty trzeba powtarzać systematycznie (np. co godzinę, co dzień, co miesiąc itp.). Aby się wspomóc w systematyczności oraz powatarzalności, warto pamietać o własnym zdrowiu, bo po co zdobywać sukcesy i żyć w luksusie jeśli zdrowie nie dopisze? Dlatego też przydatne mogą być informacje zawarte w publikacji sztuka bycia zdrowym. Wystarczy kliknąć w zdjęcie obok i poznać jak własne przekonanie oraz myśli potrafią kształtować stan zdrowia.
-
używki - każda butelka piwa, papieros czy inna używka niekorzystnie wpływa na organizm. Dlatego aby poprawić pamięc trzeba ograniczyć je do maksimum. Pamiętaj, że wszystko jest dla ludzi lecz z umiarem. Niezwykle ciężko jest sobie odmówić uzależnień, szczególnie tych, które sprawiąją przyjemności. Często człowiek toczy ze sobą walkę aby sobie czegoś odmówić, bądź wybrać to mniejsze zło czy ograniczyć się w picu lub paleniu. Jest to normalne zjawisko dotykające każdego człowieka, jednak nie kazy wie, że za wszystko jest odpowiedzialna ludzka głowa. To nasz umysł nasza psychika powoduje, że w życiu kierujemy się takimi a nie innymi wartościami i podejmujemy takie decyzje. Aby się ustrzec przed złymi decyzjami i poradzić sobie nie tylko z używkami ale także innymi problemami warto poznać psychologię zdrowego rozsądku.
Metody poprawy pamięci
Mózg potrzebuje godzinę snu na każde dwie godziny pracy. Stres mobilizuje, ale wielki stres paraliżuje umysł. Pobudzająco na pracę naszego "mózgu" działają napoje z kofeiną: kawa, herbata, cola, napoje energetyzujące, jednak ich nadużywanie przyczynia sie do trudności z koncentracją. Umysł rozjaśniają również herbatki ziołowe, np. napar z szałwi albo bazylii. Wydajniejszą pracę umysłu zapewniają również orzechy, awokado, seler, czosnek i ...czekolada, a wszystko dzięki zawartym w tych produktach składnikom, takim jak magnez, potas, witaminy z grupy B, a także enzymy zwiększające zdolność koncentracji lub zapewniające dobre samopoczucie.
Wykonuj poniższe ćwiczenia kilka razy w tygodniu, a już mniej więcej po miesiącu zaczniesz dostrzegać rezultaty, łatwiej będzie ci kierować własną uwagą.
- w ciągu trzech minut przypomnij sobie jak najwięcej powiedzeń związanych z jakimś słowem.
- każdego dnia zapamiętaj jakiś numer, dowolną kombinację cyfr: rejestrację dowolnego samochodu albo telefon kogoś znajomego.
- naucz się kawałka wiersza, prozy, tekstu piosenki...
Jeżeli chcesz, aby wiadomości lepiej i szybciej wchodziły Ci do głowy:
- wysypiaj się a pokój wietrz przed spaniem. Przed wszelką pracą umysłową, a więc przy wkuwaniu czy powtarzaniu materiału, ogromnie ważne jest dotlenienie mózgu. Dlatego zanim siądziesz za biurkiem - zrób sobie mały spacer - chociażby dookoła bloku. Nie mów, że nie masz czasu bo te minuty cię nie zbawią. Jeżeli już faktycznie nie możesz wyjść na spacer, to przynajmniej otwórz na oścież okna i porządnie wywietrz pokój. Dotleniony organizm jest znacznie sprawniejszy, a mózg będzie szybciej przyjmował i przetwarzał informacje.
- nie ucz się dłużej jednego przedmiotu niż 30 minut. Koniecznie zrób przerwę i zastosuj "płodozmian", czyli np. po historii sięgnij do nauki języka angielskiego itp.
- jedz produkty zbożowe, warzywa, owoce i pij soki. Postaw sobie w pobliżu wodę mineralną bez gazu i popijaj małymi łyczkami, woda bowiem jest nośnikiem informacji i powoduje, że proces uczenia się i zapamiętywania będzie bardziej efektywny. (Pij czystą wodę bez gazu! Nie coca colę czy pepsi!)
- ćwicz - ruch poprawia ukrwienie całego organizmu. Wskazana jest równowaga między pracą umysłową a wysiłkiem fizycznym. Pojeździj na rowerze, zrób kilkanaście ćwiczeń fizycznych, małe pranie, sprzątanie czy mycie naczyń. To nie będzie stracony czas! Przekonasz się o tym!
- jeżeli nie potrafisz zapamiętać trudnej rzeczy- skojarz ją sobie z czymś śmiesznym. Nic tak nie poprawia pamięci i nastroju jak śmiech.
- sluchaj muzyki znanych mistrzów baroku - J. S. Bacha, A. Corellego, G.F. Haendla, G. Telemanna czy A. Vivaldiego. (Można mieć na uszach słuchawki). Te kompozycje sprawiają, że to, co czytasz czy powtarzasz - szybciej i łatwiej zapamiętujesz.
- rysuj obiema rękami jednocześnie. Naukowcy udowodnili, że wtedy obydwie półkule są aktywne, a Twoja pamięć bardziej pojemna.
Metoda Silvy - Starożytna mudra została wykorzystana przez twórcę metody samokontroli umysłu Jose Silvę do opracowania techniki trzech palców, bardzo przydatnej w czasie uczenia się i egzaminów. Dzięki niej można szybko opanować materiał oraz w każdej chwili przypomnieć sobie zapomnianą datę, nazwisko czy regułkę.
- Technika trzech palców - złącz palec wskazujący i środkowy z kciukiem, u jednej lub obu rąk. Potem wykonaj trzy głębokie oddechy (wdech-wydech). Następnie zamknij oczy i policz od 5 do 1. Teraz pomyśl z kolei, że kiedy policzysz od 1 do 5, to przy 5 otworzysz oczy i przeczytasz potrzebny materiał. Tu dobrze jest wymienić temat, problem albo tytuł książki oraz powiedzieć na głos: "osiągnę stan koncentracji i dobrze zrozumiem tekst". Teraz zaczynasz liczyć od 1 do 5, oddychając spokojnie, rytmicznie. Przy każdym wydechu wyobrażasz sobie cyfrę. Po pierwszym - 1, po drugim - 2 i tak dalej. Teraz otwierasz oczy i zaczynasz czytać materiał, który musisz zapamiętać. Po przeczytaniu - znów liczysz od 5 do 1. Gdy skończysz, mówisz sobie w myśli lub na głos: "Stosując technikę trzech palców, przypomnę sobie w każdym momencie to, co przed chwilą przeczytałem". Kiedy już przyswoiłeś sobie w ten sposób dany materiał, to potem, kiedy będziesz musiał go sobie przypomnieć, połącz razem trzy palce, weź głęboki oddech i pomyśl: "za chwilę przypomnę sobie" lub "zaraz znajdę właściwą odpowiedź"
- Ósemka nieskończoności - to ćwiczenie wspaniale koordynuje przepływ informacji z jednej półkuli mózgowej do drugiej. Stań prosto, weź głęboki oddech, potem wypuść powoli powietrze i nie zwracając już uwagi na proces oddychania - narysuj w powietrzu leżącą ósemkę (znak nieskończoności). Powinna być taka duża, jak daleko, bez zbędnego wysiłku, sięgnie Twoja ręka. Ćwiczenie rozpocznij prawą ręką, potem powtórz to samo lewą, a następnie kilkakrotnie narysuj leżącą ósemkę wyciągniętymi przed siebie obiema rękami złożonymi jak do modlitwy.
- Przycisk uziemienia - to ćwiczenie będzie pomocne w liczeniu i rozwiązywaniu zadań z przedmiotów ścisłych. Aby uaktywnić umysł, połóż palce prawej ręki - wskazujący i środkowy - poniżej dolnej wargi na brodzie (tak, aby poczuć lekki ucisk), a lewą dłoń ułóż nad kością łonową. Zaczerpnij głęboko powietrza i wyobraź sobie, że przez czubek głowy wpływa ono do twojego mózgu. Poczuj je wewnątrz głowy, a następnie wypuść ustami z głębokim westchnieniem. To ćwiczenie warto powtarzać kilka razy w czasie pracy czy nauki.
- Silne ramię geniusza - jednym z koszmarów egzaminacyjnych są pisemne wypracowania. Ręka i palce zaczynają boleć, co skutecznie rozprasza zdającego. Jest pewne proste ćwiczenie, które powinno ulżyć Ci w cierpieniu. Gdy czujesz osłabienie ręki, wyprostuj ją i podnieś do góry tak, aby znalazła się tuż przy uchu. W tym czasie wciągaj głęboko powietrze. Potem drugą rękę zegnij za głową i przytrzymaj tę wyciągniętą. Wydychając powietrze, staraj się ręką uniesioną do góry wykonać ruch w bok (potem w prawo, w lewo, do przodu i do tyłu), a trzymającą ją - przeciwdziałać temu. Wykonaj to ćwiczenie, zmieniając ręce. Wówczas mięśnie się uaktywniają, a przy okazji zwiększają się siły twórcze.
- Kamienie - dodatkowo przy pisaniu wypracowań pomaga trzymanie w lewej dłoni złocistego topazu. Można też położyć go na stole obok kartki i spoglądać nań od czasu do czasu. Przy zadaniach matematycznych koncentrację wspomaga niebieski sodalid, lapis lazuli i fioletowy fluoryt. Ten ostatni pomocny bywa zawsze, kiedy masz kłopoty z koncentracją.
- Spacer w wyobraźni - gdy egzamin tuż-tuż, nieustannie walczysz ze zmęczeniem i zarywasz noce, by się doń przygotować, o wiele skuteczniejszy od kolejnej kawy czy innych używek będzie krótki spacer, a potem chłodny prysznic. Jeżeli prawdziwy spacer nie będzie możliwy np. ze względu na późną porę, warto wybrać się na przechadzkę w wyobraźni. Zamknij oczy na 10 - 15 minut i przenieść się w ulubiony zakątek. To zrelaksuje umysł i ciało, a tym samym pomoże z większą uwagą przystąpić do dalszej pracy.
Herbatki ziołowe i olejki - W czasie przygotowywania się do egzaminów, sprawdzianów, klasówek nieocenione przysługi oddają także herbatki ziołowe i olejki zapachowe. Herbatki działają ze względu na swój skład chemiczny oraz zapach.
- Oprócz nieocenionej wody mineralnej bez gazu warto zaparzyć sobie herbatkę. Raz może to być herbatka z rozmarynu, raz z szałwi czy bazylii, innym razem z tymianku lub rumianku. Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że ziółka te wpływają pozytywnie na pracę kory mózgowej, dzięki czemu mija uczucie zmęczenia, znużenia i poprawia się zdolność koncentracji. Bazylia dodatkowo ma właściwości "rozweselające" i pobudzające. Rozmaryn zaś, podobnie jak i tatarak, od wieków uważano za znakomity poprawiacz pamięci. Roztartymi listkami rozmarynu masowano skronie lub korzystano z nalewki rozmarynowej. Należy go stosować w małych dawkach, przemiennie - np. dziś filiżanka naparu rozmarynowego lub kanapka ze świeżymi listkami rozmarynu, jutro napar z rumianku czy tymianku. Świeży rozmaryn, bazylię, szałwię i inne zioła w doniczce można kupić na stoiskach z warzywami. Natomiast sproszkowane kłącze tataraku lub świeże "szable", czyli liście, postawione w wazonie pomagają pokonać senność, zmęczenie i mobilizują do pracy intelektualnej. Rozdrobnione lub zmielone w młynku do kawy kłącze tataraku trzeba wsypać do słoika i szczelnie zamknąć. W trakcie uczenia się należy wysypać troszkę na spodek i postawić obok siebie.
- Według medycyny ajurwedyjskiej taki sproszkowany tatarak warto zażywać też rano i wieczorem. Bierze się tego tatarakowego proszku przysłowiową szczyptę, czyli tyle, ile zmieści się między opuszkami kciuka i palca wskazującego, miesza z kilkoma kroplami miodu (aby się nie zakrztusić proszkiem) i połyka. Można popić letnią, przegotowaną wodą lub niegazowaną wodą mineralną. Taka kuracja wzmacnia pamięć i stabilizuje system nerwowy. Jak wspomniano, działa tu skład chemiczny ziół oraz ulatniające się aromaty, które docierają do mózgu.
- Oczywiście wymienione zostały tylko podstawowe olejki. Są także do nabycia gotowe mieszanki z kilku olejków pomagające w konkretnych stanach i przypadłościach. Ale uwaga! Wybierając olejek - czy to uśmierzający niepokój i lęk czy poprawiający koncentrację, kieruj się węchem i przypomnij sobie, jakie zapachy lubisz, a jakie cię drażnią. Np. osoba, która nie znosi majeranku, nie powinna sięgać po majerankowy olejek, lecz wybrać mandarynkowy lub limetkowy. Z kolei ktoś, komu się nie podoba zapach mięty, mimo jej wspaniałych właściwości powinien wybrać inny aromat. Jeżeli masz kłopot z nabyciem gotowych olejków, to kupione w aptece, sklepie zielarskim lub zerwane w przydomowym czy okiennym ogródku zioła zaparz i odkryj, by ich aromat docierał do ciebie. Możesz je także spalić lub świeże rozetrzeć w palcach czy posmarować nimi skronie i przeguby rąk.
Uwaga alergicy! - Dla was bezpieczniejsze będą jednak gotowe olejki aromatyczne, które stosuje się z wykorzystaniem specjalnego kominka aromatoterapeutycznego.
Można także wybrane olejki dodawać do kąpieli, robić sobie z nich kompresy na zmęczoną nauką głowę lub dodać do wody w rozpylaczu do kwiatów i rozpylić w pomieszczeniu.
Mobilizujące zapachy i olejki aromatyczne, wspierające cię przed egzaminami, likwidujące zmęczenie umysłowe i poprawiające:
- koncentrację:
- olejek bazyliowy
- olejek geraniowy
- olejek rozmarynowy
- likwidujące stres i napięcie:
- olejek melisowy
- olejek szałwi muszkatołowej
- olejek różany
- olejek bergamotowy
- zmniejszające lęki i niepokój:
- olejek mandarynkowy
- olejek majerankowy
- olejek limetkowy
- przepędzające apatię, brak wiary w siebie:
- olejek tymiankowy
- olejek rozmarynowy
- olejek hyzopowy
- olejek z mięty pieprzowej
Rozrywka (logiczne gry) - Jedna z lepszych metod na poprawę pamięci, to granie w logiczne gry. Poddając się takiej rozrywce, choćby raz dziennie, poświęcając na to zaledwie 5 minut, możemy znacznie usprawnić nasze możliwości zapamiętywania. Owe gry wspomagają zarówno pamięć jak i koncentrację. Tak więc w dziale koncentracja znajdziemy odpowiednie linki i metody jak skutecznie poprawić pamięć za pomocą wspomnianych gier.
Sprawdź swoją pamięć
Jesteś przekonany, że masz dobrą pamięć? A może chcesz się przekonać w jakiej kondycji ona jest? To nie zastanawiaj się tylko zrób sobie test i przekonaj się sam. Na poniższej stronie znajdziesz bardzo fajny test dzięki, któremu będziesz wiedział jaka jest kondycja twojej pamięci. Jeśli wypadniesz nienajlepiej, nie załamuj rąk, po prostu wróć do tej strony i poczytaj wsazówki powyżej, a wynik na pewno będzie lepszy. Powodzenia.
SPRAWDŹ SPRAWNOŚĆ SWOJEJ PAMIĘCI
|
Pod ci komputer?
Zrob coś przi chałpie
Pamięć doskonała
Sztuka spania
Świadome zakupy
Dzisiaj robienie zakupów to nielada wyzwanie. Ciągłe życie w biegu oraz kuszenie promocjami potrafi tak czlowieka oszołomić, że wydaje niezliczone pieniądze na niepotrzebne lub po prostu drogie rzeczy. Warto poznać techniki manipulacyjne sklepów oraz różnorakich hipermarketów. Dzięki tej publikacji będziemy robić świadome zakupy.
Zawalcz depresję
NO STRES
Jak być zdrowym?
Zdrowy rozsądek
Przez żołądek do sukcesu
Super geny
Poznaj JOGĘ
Konto dla Młodych od 13-24
Rachunki mniejsze o 4800zł
Masz kredyt? Zarób na nim
Jeździj łoszczyndnie
Bogać się kiedy śpisz
Zdrowy ruch
Inteligentne inwestowanie
Skuteczna negocjacja
Własny biznes
Mężczyzna od A do Z
Życie bez strachu
Sekrety pośredników
|