:: Depresja - walcz z ukrywającym się wrogiem ::

Czy wiesz że depresja jest jedną z nagroźniejszych chorób? i według specjalistów medycznych za kilka lat będzie drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Otóż, mało kto zdaje sobie z tego sprawę że cierpi na depresję, dlatego właśnie depresja jest tak poważną chorobą. Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że kobiety są dwa razy bardziej narażone na pojedynczy atak depresji, jednak to aż 80 % mężczyzn popełnia samobójstwo na skutek nieleczonej depresji. Ponadto dla mężczyzn depresja jest szczególnie niebezpieczna bo zabiera im to co najcenniejsze - poczucie męskości.

Jeśli przez ponad 2 tygodnie zauważysz u siebie objawy z poniższej grafiki, powinieneś bez dwóch zdań szukać pomocy u lekarza:

grafika depresji

Objawy:

Zdrowemu człowiekowi, który nie cierpi na depresję trudno jest zrozumieć objawy depresji, dlatego walka z nią jest bardzo trudna. To co wydaje się zwykłym lenistwem czy "bycie zmierzłym" czy rozdrażnionym, może okazać się właśnie pierwszymi objawami depresji. Nieugotowanie obiadu, nie zajęcie się dzieckiem lub podstawowymi obowiązkami w domu, a nawet brak siły by wstać z łóżka, ciągłe narzekanie, poczucie niskiej wartości, lęki, totalna niemoc, uważanie że jest się powodem kłopotów bliskich, nagły spadek radzenia sobie z obowiązkami w pracy mogą świadczyć o chorobie. Osoba chora na depresję widzi wszystko w czarnych barwach, ma poczucie totalnej beznadziei, jest mega pesymistyczna zarówno w czasie przyszłym jak i przeszłym. Uważa, że nic dobrego w życiu jej się nie udało osiągnąć oraz że nic dobrego nie osiągnie, mimo iż ma udane życie zawodowe jak i rodzinne. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest 4 najpoważniejszą przyczyną niepełnosprawności zawodowej i społecznej.

Jeśli zauważysz brak ochoty na:

  • uprawianie jakiejkolwiek aktywności
  • czytanie
  • oddawanie się rozrywkom
  • spotkania z przyjaciółmi
  • robienie rzeczy, które do tej pory sprawiały ci radość
  • zauważysz obniżony nastój, którego nie sposób poprawić

zastanów się nad pójściem do lekarza - to może być depresja.

Ważne:

Nie wierz, że depresję można przeczekać, a stan zdrowia sam się poprawi. To jest absolutna bzdura. Otóż nieleczona depresja będzie się nasilać a urlop i odpoczynek nie poprawią sytuacji. Im wcześniej zacznie się leczenie tym większe szanse na poprawę. Nie wierz także, że leki antydepresyjne uzależniają. Obecne leki antydepresyjne mają niewiele skutków ubocznych i nie uzależniają. Depresja jest chorobą o największej liczbie przypadków śmiertelnych z pośród wszystkich chorób psychicznych oraz somatycznych.

Pamiętaj !!!

  • Cierpiący na depresję potrzebuje pomocy lekarza a nie słów "Stary. Weź się w garść". Takie słowa chorego nie zmotywują do walki z depresją
  • Chory na depresję także nie powinien podejmować ważnych życiowych decyzji, ponieważ widzi wszystyko w czarnych barwach.
  • Ostatnie badania wykazały także, iż ludzie cierpiący na depresję są 5 razy bardziej narażeni na choroby wątroby.
  • Pamiętaj także, że depresję leczy się u psychiatry, a do lekarzy w tej dziedzinie nie trzeba mieć skierowania a także nie obowiązuje rejonizacja
  • Osoba cierpiąca na depresję, ma obniżony próg bólu dlatego wszystko ją boli, ma problemy ze snem, z żołądkiem, ze sercem a nawet cierpi na brak apetytu
  • depresja to choroba, którą się leczy. Podczas pomocy, dopilnuj aby chory brał leki

Jak pomóc:

Najważniejszą sprawą podczas pomocy jest zrozumienie czym tak naprawdę jest depresja. Osoba chora na depresję swoim postępowaniem czyli tymi objawiami, które zostały wyżej wskazane, potrafi skutecznie wytrącić człowieka z równowagi. Dlatego podstawowym krokiem w udzieleniu pomocy osobie chorej jest samemu uzrobić się w cierpliwość oraz wiedzę na czym polega depresja, bo walka z tą chorobą wymaga ogromnej siły.

Drugą najważniejszą sprawą jest odróżnienie depresji od zwykłej chandry, czyli obniżonego nastroju, który pod wpływem impulsu czegoś pozytywnego lub śmiesznego wywołuje u danej osoby uśmiech - poprawę nastroju, zaś pod wpływem impulsu negatywnego, smutnego powoduje obniżenie nastroju. O ile podczas zwykłej chandry nastrój ulega wahaniom, o tyle w depresji takich wahań nie ma. Osoba cierpiąca na depresję twki cały czas w jednym stanie obojętnym, nie zależnie od tego czy zdarzy się coś wesołego czy smutnego, nic ją nie cieszy ani bardziej nie smuci, trudną ją rozweselić czy bardziej zasmucić.

Nie pozwól osobie cierpiącej na depresję mysleć, że jest powodem kłopotów, z którymi borykają się jej bliscy. Bądź jej wsparciem, nie pozwól aby taka osoba była osamotniona, zapewnij ją że nie jest sama, zaszczep w niej wiarę na wyzdrowienie, na poprawę sytuacji w której się znajduje. Nie zmuszaj osoby chorej na depresję do ruchu, jeśli ma ochotę leżeć w łożku niech leży, otocz ją opieką, traktuj jak osobę chorą, np. przeziębioną czy po jakimś urazie. Nie wysuwaj w obec chorego na depresję żądań, żeby zrobił to czy tamto skoro siedzi i nic nie robi bo to spotęguje jego myśli, że jest bezwartościowy.

W miarę upływu czasu oraz poprawy jego nastroju, zaproponuj aby ci pomógł w czymś, aby ci towarzyszył jednak nie oczekuj, że jak się na to zdecyduje to zrobi coś lub wytrawa do końca. W miarę poprawy jego stanu, sam zwiększy aktywność. Kolejnym krokiem będzie motywowanie chorego, zachęcanie do terapi. Pamiętaj, że chory będzie miał także huśtawki nastroju. przez co możesz się poczuć rozgoryczony tym, że wiczorem było wszystko ok a rano już jest znowu gorzej. Jeśli będzie chciał gdzieś wyjść czy coś zrobić, nie zależnie od chwili, postaraj się dostosować. Nie zmuszaj go aby zrobił to na co ma ochotę, wtedy kiedy tobie będzie pasować. Zwróć uwagę także na sposób wypowidzi, staraj się przekazywać wszystko jednym tonem, ponieważ chory na depresję jest bardzo wrażliwy i od razu każdą zmianę interpretuje na swoją niekorzyść a to spotęguje poczucie winy. Pamiętaj też że chory na depresję ma trudności w podejmowaniu decyzji, dlatego też staraj się nie dopytywać o coś dosadnie, tylko postaraj się w jakimś stopniu podjąc decyzje za niego.

Jak pomóc - obserwacja:

Podczas pomocy, obserwuj osobę chorą na depresję i zwracaj uwagę na jej zachowanie, na to co robi. Nie ignoruj żadnych oznak myśli samobójczych czy działań, które mogą wskazywaać na probę odebrania sobie życia. Przyglądaj się czy chory nie pozbywa się majątku, czy nie zgłębia wiedzy o śmierci lub nie zachowuje się ryzykownie. Czy przypadkiem nie zbiera leków, bądź nie zaczął częściej używać ostrych narzędzi. Pamiętaj, że chory w każdym momencie może się tarngąć na życie. Pójdzie umyć zęby a za chwilę skoczy z okna albo połknie garść leków, dlatego też pilnowanie czy chowanie przed nim przedmiotów czy leków nie jest dobrym pomysłem. Bądź czujny, jeśli zaobserwujesz jakieś nipokojące objawy, skontaktuj się natychmiast z lekarzem, bo chorzy na depresję targają się na życie, w róznych etapach leczenia, nawet wtedy gdy zdrowieją. Czasem niezbędna jest hospitalizacja czy pomoc psychologiczno - psychiatryczna.

Pod ci komputer?
Zawalcz depresję
NO STRES
Jak być zdrowym?
Zdrowy rozsądek
Przez żołądek do sukcesu
Super geny
Poznaj JOGĘ
Design :: Opracowanie :: Copyright 2014 by Fazi