:: Usprawnij koncentrację i miej trzeźwy umysł ::
ściągnij darmowy fragment Kup Zabójcza Koncentracja

Koncentracja jest podstawą dobrego samopoczucia, to ona decyduje czy powierzone nam zadania, czy rozpoczęte plany zostaną zrealizowane i powiodą się. To właśnie koncentracja pozwala nam dobrze wykonać swoje obowiązki i sprostać niemal każdemu zadaniu jakiego się podejmiemy. To dzięki niej możemy się bezpiecznie poruszać po drogach a także pozwala nam w większej mierze osiągać sukcesy. Jakby nie popatrzeć jest nieoceniona w życiu codziennym i potrzebna niemal na każdym kroku. Aby zgłębić lub udoskonalić techniki koncentracji zaprszam do zakupu książki Zabójcza Koncentracja, którą można nabyć klikając w zdjęcie po prawej. Zaś zanim dokonacie zakupu, zachęcam do zapoznania się z jej fragmentem, który można ściągnąć klikając na zdjęcie po lewej stronie.

Podstawa

Koncentracja jest określana podstawą wszelkich funkcji umysłowych, do których zalicza się także pamięć. Zapwene już się nie raz o tym fakcie przekonałeś, że przedmiotów, teorii, czy tekstów, które cię wciągają uczysz się szybciej i z większą przyjemnością - to właśnie ciekawość wzmaga zdolność koncentracji.

Pierwsze kroki

Jeżeli chcesz się uczyć szybko i efektywnie to przede wszystkim musisz przed nauką się silnie skoncentrować. Jeżeli nie zrobisz tego zbyt silnie to tylko stracisz swój cenny czas na bezsensowne przewracanie kartek i czytanie tekstu, tylko po to aby dojść do wniosku, że w sumie sam nie wiesz czego sie uczysz. Przez cały czas powinieneś kontrolować i koncentrować uwagę tylko i wyłącznie na nauce, gdyż koncentracja to właśnie zdolność do skupienia umysłu na jednej czynności.

Jak wzmocnić koncentrację

  1. na początek urządź sobie miejsce do nauki - wyeliminuj wszystkie rozpraszające cię czynniki, tzn. bodźce oddziałujące na wzrok, słuch, węch itp.

    Do takich czynników można zaliczyć:

    • wszelkie głośne dźwięki dochodzące z zewnątrz lub występujące w pomieszczeniu, w którym się uczysz - jeśli nie możesz ich zlikwidować, wybierz się do czytelni lub włóż do uszu stopery
    • jeżeli ucząc sie patrzysz prosto na okno i rozprasza cię widok za oknem to usiądź tak abyś patrzył np. na ścianę. Poza tym pozbądź się z biurka czy stołu przy którym siedzisz, wszystkich rozpraszających twoją uwagę przedmiotów, np. pilota do TV, komórkę itp.
    • przed nauką porządnie się najedz, żeby apetyczne zapachy nie rozpraszały cię i nie przywodziły do kuchni w celu przegryźienia małego co nie co
  2. postaw sobie sprawę jasno - albo się uczysz i wszystkie inne zadania odkładasz na później, albo się relaksujesz i nawet przez chwilę nie myślisz o nauce w przeciwnym wypadku efekt będzie jeden - ani się niczego nie nauczysz ani porządnie nie wypoczniesz.
  3. przystępując do nauki powinieneś mieć silną motywację także nigdy nie ucz się w przekonaniu, że to co robisz nie ma sensu i nie chce ci się tego robić, a robisz to tylko po to bo musisz - pamiętaj, że uczysz się dla siebie. W przeciwnym wypadku efekt wiadomy - nie skoncentrujesz się na nauce tylko na narzekaniu
  4. pamiętaj - im dłużej się uczysz tym zdolność twojej koncentracji spada, dlatego rób podczas nauki pięcio lub dziesięcio minutowe przerwy. Mózg ludzki jest zdolny do wzmożonej koncentracji tylko przez około 40 minut, dlatego przerwy planuj w takich właśnie odstępach.
  5. postaraj sie o aktywność fizyczną, dotlenienie organizmu np. przez spacer, jazdę na rowerze itp. To poprawi koncentrację i efektywność nauki. Jeżeli znajdujesz tysiące powodów aby uniknąć aktywności fizycznej (np. brzydka pogoda, zły nastrój etc.) to postaraj sie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne w domu np. między przerwami w nauce.
  6. unikaj stresu - zdenerwowanie i silny stres obniżają zdolność zapamiętywania i koncentracji.
  7. jedz potrawy niskotłuszczowe z wysoką zawartością białka: owoce morza, chude ryby, odtłuszczone mleko i jogurt, soja - one pobudzają koncentrację.
  8. uzupełnij poziom potasu i magnezu w organizmie (szczególnie w okresie wzmożonego wysiłku umysłowego) - te pierwiastki korzystnie wpływają na zdolności człowieka do koncentracji i zapamiętywania. Potas wraz z magnezem pozwoli Ci na lepsze przetworzenie i zapamiętanie dużej ilości informacji.

Ćwiczenia na poprawę koncentracji

Koncentrację, można a wręcz należy - ćwiczyć i rozwijać. Jednak przed takimi ćwiczeniami powinieneś zapewnić sobie odpowiednie warunki. Powinieneś zadbać o ciszę i spokój oraz usunięcie z zasięgu wzroku wszystkiego co mgłoby cię rozpraszać.

Gra "Memory"

Jednym z ćwiczeń, które możesz wykonywać każdego dnia są proste gry o nazwie "memory". Znajdziesz je np. klikając w ten link lub także w wersji mobilnej na smartfony. Są przeznaczone nie tylko dla dzieci ale także i dla dorosłych. Dlatego z pewnością zainspirujesz nimi taże dzieci i rozwiniesz u nich technikę koncentracji. Gra polega na odkrywaniu par takich samych obrazów umieszczonych na jednej planszy. Jeśli są to takie same obrazy, para zostaje na planszy odkryta, jeśli nie, obrazy znikają. Celem gracza jest odkrycie wszystkich obrazów przy możliwie najmniejszej liczbie odsłon. W grze liczona jest ilość błędnych odsłon.

Talia 52 kart

Jeśli nie masz dostępu do swojej ulubionej gry "memory" czy to w wersji planszowej czy to mobilnej, lub nie masz dostępu do internetu aby zagrać (np. na wakacjach, pod namiotem, w parku na ławce itp.), można do tego celu użyć tali 52 kart.

Rozłóż karty na stole figurami do dołu; odwróć jedną kartę, zapamiętaj jaka była na niej figura (np. dama kier) i odłóż z powrotem, odwróć następną i jeżeli jest to ta sama figura tego samego koloru (np. dama karo) przypomnij sobie gdzie znajdowała się wcześniejsza wybrana przez ciebie karta i obie karty odłóż na bok - pozostało ci już tylko 50, jeżeli nie zgadłeś odłóż obie karty z powrotem na ich miejsca; postępuj tak aż uda ci się odkryć wszystkie pary. Z czasem dobieranie kart tego samego koloru może ci się już znudzić lub będzie po prostu za łatwe; wymyśl sobie wtedy inne kombinacje, np. czerwonej figurze odpowiada ta sama figura ale przeciwnego koloru itp. Oczywiście jak wiadomo karty kartom nie równe, tak więc jeśli chcesz mieć oryginalną talię zobacz z pośród jakich kart możesz wybierać.

"Koło Mandali"

Kolejne ćwiczenie polega na wpatrywaniu się przez 5 - 10 minut w środek okręgu przedstawionego poniżej (tzw. mandali - symbolu znanego już starożytnym kulturom dalekowschodnim i oznaczającego koło, okrąg) - poprawia koncentrację i samopoczucie. Nad właściwościami koła mandali pracował m.in. Zygmunt Freud, austriacki neurolog i psychiatra, a jej moc terapeutyczna jest powszechnie uznawana przez lekarzy jako fakt niepodważalny.

koło Mandala
Pod ci komputer?
Tajemnice męskiego umysłu
Odkryj moc swojego umysłu
Spełnij marzenia
Pamięć doskonała
Sztuka spania
NO STRES
Jak być zdrowym?
Design :: Opracowanie :: Copyright 2014 by Fazi