:: Witaminy oraz najpotrzebniejsze mikro i makro elementy organizmu ::
W nieustannie nabierającym tempa życiu, człowiek nie zastanawia się nad tym co jest przyczyną wielu dolegliwośći, które mu towarzyszą. W całym zgiełu pogoni za pieniądzem, aplikuje środki przeciwbólowe, wzmacniające, nie zauważając i nie zastanawiając się nad tym jakie skutki uboczne one wywołują. Tym czasem w domowych warunkach z szerokiej gamy dostępnych produktów, możemy łatwo wyciągnąć te wartościowe, które sprawią, że poczujemy się lepiej, pomogą nam zwalczyć różnego rodzaju dolegliwości, a nawet róźnego typu choroby. Zobaczmy więc jakimi produktami możemy wspomóc nasz organizm, aby lepiej i sprawniej działał.
Organizm do poprawnego funkcjonowania potrzebuje oprócz niezbędnej do życia wody, także mikro i makro elemntów w postaci witamin i minerałów. Najlepsze oczywiście są witaminy w naturalnej formie, które spożywamy niemal każdego dnia podczas posiłków oraz dostępnych w takiej formie jak owoce czy warzywa. Niestety jednak, nie wszystkie witaminy dostraczymy organizmowi z posiłków, a także samo spożywanie odpowiednich produktów nie gwarantuje dostarczenia danych witamin w odpowiednich ilościach. Dlatego czasem niezbędne jest dostarczenie witamin w formie przetworzonej np. w formie tabletki. Niemniej jednak, forma przetworzona powinna być ostateczną drogą dostraczenia organizmowi odpowiednich witamin. W miarę możliwości jedzmy witaminy w najczystszej naturalnej postaci. Pamiętajmy też, że witamin nie spożywa się w nadmiernych ilościach. Choć skutki przedawkowania, nie zawsze muszą być dolegliwe, mogą jednak powodować problemy ze zdrowiem, a ponadto często zażywanie jednej witaminy obraczone jest dostarczeniem innej.
Bardzo ważna podstawa:
Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o witaminy w postaci przetworzonej jest fakt, iż część produktów dostępnych na rynku jest sprzedawana jako suplementy diety a część jako zwykłe leki. Istotne jest aby odróźnić suplement od leku z prostego względu - otóż stosowanie leku zawsze musi być poprzedzone wizytą lub konsultacją z lekarzem bądź farmaceutą i w przeważającej większości przypadków takie leki dostajemy na receptę. Niestety jest też spora część leków dostępna bez recepty, przez co bardzo łatwo możemy pomylić suplement diety z lekem. A to może zagrozić naszemu życiu lub zdrowiu, gdyż przy zażywaniu leku trzeba ściśle stosować się do zaleceń dawkowania oraz czasu przyjmowania. W przypadku suplemenów diety, sprawa jest trochę mniej skomplikowana, ponieważ są to preparaty (przynajmniej w teorii), które nie posiadają skutków ubocznych. Zaś przedawkowanie suplementu nie zagraża naszemu życiu i nie niesie ze sobą takich konsekwencji jak zażywanie leku. Z przedawkowaniem suplementu diety nasz orgranizm powinien sobie bez trudu poradzić, nie mniej na pewno zauważymy go po jakichś objawach.
:: Magnez ::
Magnez jest niezbędny w procesie przemiany węglowodanów i tłuszczów z pożywienia w energię, czyli "paliwo" dla mózgu. Poprawia pamięć oraz myślenie, a także pozwala w naturalny sposób uspokoić organizm oraz chroni nasze serce przed zawałem. Jak się okazuje magnez jest także bardzo pomocny w walce z depresją. Magnez bierze udział w bardzo licznych procesach zachodzących w organizmie. Dlatego też skutki niedoboru są bardzo szerokie. Najwięksi wrogowie magnezu to: stres, kawa, herbata, alkohol, nadmiar tłuszczu i cukru, niewydoloność nerek. Stężenie magnezu w organizmie maleje też przez duży wysiłek fizyczny, stres oraz spożywanie wysoko przetworzonej żywności. Także "skutkiem ubocznym" większości kuracji odchudzających jest duży niedobór magnezu. Dlatego też przy stosowaniu różnego rodzaju diet, należy pamiętać o odpowiednim uzupełnianiu tego pierwiastka.
Zapotrzebowanie oraz objawy braku magnezu
Niedobór magnezu może powodować nerwowość, rozdrażnienie, uczucie zmęczenia, zmniejszenie koncentracji oraz odporności na stres, łamanie się paznokci, kołatanie serca, bóle głowy, uczucie drętwienia i mrowienia kończyn i wiele innych dolegliwości. O niedoborze magnezu świadczą też, drżenie mięśniowe, skurcze mięśni, zły sen, problemy z zasypianiem, uczucie "skakającego oka" - drganie powieki. Mężczyźni w wieku od 19 lat powinni zarzywać ok. 400mg magnezu dziennie, zaś kobiety ok. 300mg. Wyjątek stanowi kobieta w drugiej połowie ciąży, która powinna zarzywać ok. 350mg zaś podczas karmienia piersią ok. 380mg.
Najlepsze źródło magnezu:
Doskonałym źródłem magnezu w naszej diecie mogą być: produkty zbożowe pełnoziarniste (pieczywo z grubego przemiału - razowe, graham), ryż pełnoziarnisty (brązowy) - niełuskany, kasza gryczana, soja, płatki owsiane, nasiona roślin oleistych i strączkowych, orzechy, mak, pestki dyni, czekolada gorzka i kakao, migdały, owoce morza (mięczaki, ryby morskie, dorsz, mintaj, makrela), warzywa (natka pietruszki, szpinak, kapusta, kukurydza, rzeżucha), owoce (jagody, jabłka, suszone morele, awokado, banany, kokos, figi, grejpfruty i czereśnie), woda mineralna, drożdże piwowarskie, pieprz i miód. Zapotrzebowanie na magnez pokryje przykładowo zestaw składający się z dwóch kromek chleba pełnoziarnistego, dużej porcji kaszy gryczanej oraz dwóch łyżeczek pestek słonecznika.
Przykładowe ilości magnezu w produktach
Dane o ilościach magnezu w produktach spożywczych potrafią być bardzo zróżnicowane. Najczęściej pochodzą z różnych źródeł badawczych i w wielu wypadkach znacznie się różnią. Może to wynikać z różnej zawartości składników w materiale badawczym a także najzwyklej w świecie z błedów pomiarowych. Podane wartości powinniśmy traktować jako wartości orientacyjne występujące średnio w 100g produktu. I tak:
mak, fasola sucha - 500 miligramów,
kakao gorzkie - 420 - 440 miligramów,
kasza jaglana i jęczmienna - 270 do 290 miligramów,
soja i mączka sojowa - 250 - 290 miligramów,
orzechy ziemne - 240 miligramów,
kasza gryczana - 220 miligramów,
orzechy włoskie i laskowe - 130 - 230 miligramów,
groch - 120 - 180 miligramów,
suszone owoce róży - 120 miligramów,
płatki owsiane -130 miligramów,
ser z mleka chudego - 100 miligramy,
jeden banan - 60 miligramów,
warzywa świeże - do 30 miligramów,
pieczywo razowe - 20 - 80 miligramów,
pieczywo pszenne białe - 10 - 20 miligramów,
Pestki dyni 520 miligramów
Koper 377 miligramów
Nać pietruszki 20- 91 miligramów
Migdały 257 miligramów
Fasola biała 169 miligramów
Czekolada gorzka 165 miligramów
Jabłka ze skórką 104 miligramów
Objawy przedawkowania magnezu
Jak przy większości innych witamin, minerałów mikro i makro elementów skutkiem przedawkowania magnezu może być biegunka. Jako że nadmiar magnezu usuwany jest przez nerki, osoby z zaburzeniami nerek mogą przedawkować ten pierwiastek i objawami mogą być: niedociśnienie, spowolnienie akcji serca, niewydolność oddechowa, osłabienie odruchów.
:: Ciekawostki spożywcze ::
Tylko jedna łyżeczka soli dziennie
Szczypta soli doskonale podnosi smak potrawy. Jednak z jej ilością nie należy przesadzać. Dlaczego? Sól zatrzymuje w organizmie wodę. To z kolei podnosi ciśnienie krwi, powoduje obrzęki. Zatrzymany w komórkach płyn nie spełnia swej roli, dlatego organizm doprasza się o dodatkową porcję wody. Nadmiar soli sprzyja wypłukiwaniu wapnia, to zaś może prowadzić do osteoporozy. Sól ma też zalety - wzmaga perystaltykę, pomaga zachować równowagę kwasowozasadową. Do spełnienia tych warunków wystarczy jednak jedna płaska łyżeczka.
Dobry jak MIÓD
Czy wiesz, że miód jest nie tylko przysmakiem, ale i cennym lekarstwem? Zwolennicy apiterapii (leczenia miodem) twierdzą, że miód dobry jest na każdą dolegliwość. Czy to prawda? Miód ma wysoką wartość odżywczą i dietetyczną, ale niewiele witamin, za to zawiera duże ilości łatwo przyswajalnych cukrów prostych (glukoza i fruktoza), kwasy organiczne, enzymy i sole mineralne (m.in. sole wapnia, potasu i magnezu), a także substancję hamującą rozwój drobnoustrojów - inhibinę. Wszystkie gatunki miodu są słodkie i zdrowe. Ale każdy pomaga na co innego, dlatego poznajmy najważniejsze odmiany:
- lipowy - leczy wysoką gorączkę i bezsenność. Jest znakomity na uspokojenie, ma właściwości antyseptyczne, łagodzi grypę, kaszel, zapalenie oskrzeli, bezsenność
- spadziowy - dobry na przewlekłe katary i zapalenia zatok, ponadto leczy choroby dróg oddechowych, gruźlicę, zaburzenia przemiany materii, zapalenie płuc, cukrzycę, astmę, katar;
- wielokwiatowy - poprawia koncentrację i wzmacnia, do tego dobry na alergie, katar sienny, rany
- gryczany - jest lekiem na zmęczenie i nadpobudliwość, stosujemy go podczas stanów wyczerpania, przy nerwicach, złamaniach kości i przy problemach z układem krążenia
- akacjowy - wspomaga przemianę materii, niezastąpiony przy nadkwaśności, trudności w trawieniu, zaburzeniach przewodu pokarmowego
- wrzosowy - skutecznie wspomaga leczenie nerek i układu moczowego. Leczy prostatę, schorzenia nerek i pęcherza, drogi moczowe
- rzepakowy - wzmacnia mięsień sercowy, leczy niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, miażdżycę i drogi żółciowe
- nawłociowy - polecany przy dolegliwościach i schorzeniach dróg moczowych, nerek i pęcherza
- lawendowy - leczy dolegliwości układu krążenia, jest świetny dla osób cierpiących na choroby serca.
Miód będzie twoim sprzymierzeńcem, gdy...
- jesteś przygnębiony. Mleko z miodem sprawi, że podniesie się poziom hormonu szczęścia, czyli serotoniny,
- czujesz, że dopada cię przeziębienie, boli gardło, z trudem oddychasz. Pamiętaj miód działa antybakteryjnie,
- nic nie wchodzi ci do głowy. Kromka chleba z miodem na pewno pomoże się skupić
- jesteś mamą - twoje dziecko potrzebuje dużo witamin. Miód jest ich niezwykle cennym źródłem.
Bez względu na to, jaki miód wybierzemy, będzie bardzo długo aktywny biologicznie, jeżeli zapewnimy mu odpowiednie warunki przechowywania. Ważne, aby był szczelnie zamknięty, trzymany w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Jeśli dodajemy go do gorącej herbaty lub mleka, trzeba poczekać aż napoje nieco przestygną, inaczej zniszczymy wartościowe enzymy i hormony. Właściwości bakteriobójcze miodu najskuteczniej uaktywnimy, jeśli do ciepłej wody (pół szklanki) dodamy łyżeczkę miodu i pozostawimy napój na noc. Pod wpływem wody i temperatury wydziela się z niego woda utleniona, która zabija bakterie, grzyby i pierwotniaki. Po rozcieńczeniu miodu wodą wytwarzanie tego związku wzrasta aż 206 razy w porównaniu z miodem zestalonym. Szklankę takiego napoju najlepiej wypijać codziennie rano na czczo.
Co jeść, by mieć piękne włosy?
Jeśli mamy z jakichś przyczyn (np. farbowania czy trwałej) osłabione włosy, warto je wzmocnić, używając odpowiednich kosmetyków. W tym także, może nam pomóc właściwa dieta. Co więc powinniśmy jeść?
Dla naszych włosów największe znaczenie ma odpowiednia ilość witamin z grupy B oraz niektórych mikro- i makroelementów w diecie. Bogatym źródłem witamin z grupy B są produkty zbożowe, mleko
i jego przetwory, jaja, grzyby, warzywa strączkowe, w tym soja, brokuły, marchew, brukselka, kapusta, szpinak, ziemniaki, pomidory, banany, pomarańcze, jabłka. Dobrym źródłem składników mineralnych, takich jak cynk i magnez, które mogą wzmocnić nasze włosy są przetwory zbożowe, w tym płatki i kasze, sery podpuszczkowe, fasola, groch i orzechy. Dobrą kondycję włosów zapewni też odpowiednie spożycie żelaza i wapnia.
Jak zaradzić obrzękom nóg?
Jak zaradzić obrzękom nóg?
Od miesiąca mam spuchniętą nogę. Nie przypominam sobie żadnego urazu, nic mi nie do-lega. Co z tym zrobić? Czy po-winnam udać się do lekarza?
Fakt: Obrzęk nie jest chorobą, a raczej objawem sugerującym nieprawidłową wymianę pły-nów w organizmie. Powstaje, gdy ich wytwarzanie przewyż-sza usuwanie przez układ żył lub naczyń limfatycznych. Przyczyną jednostronnego, niesymetrycznego obrzęku może być reakcja uczuleniowa, zakażenie, stan zapalny, po-większenie węzłów chłonnych, przebyty uraz lub przeszkody mechaniczne znajdujące się w żyłach (np. zakrzep) lub po-za nimi (guz). By ustalić przy-czynę powinien pan udać się do lekarza, który zleci wykona-nie badań specjalistycznych (np. badanie przepływu krwi w żyłach metodą USG). Do czasu rozpoznania zalecam troskliwą pielęgnację skóry i unikanie dłuższego siedzenia.
Co się kryje w grejpfrucie?
Grejpfruty zawierają niewiele kalorii (jeden średni owoc ma ich około 70), ale za to sporo witamin i pektyn. Są idealne dla tych, którzy marzą o zgubieniu kilku kilogramów. Sok produkowany z tych owoców hamuje rozwój miażdżycy oraz działa tonizująco i dezynfekująco na cały organizm. Pamiętajmy jednak, by nie popijać sokiem grejfrutowym lekarstw (m.in. antybiotyków czy leków antyhistaminowych), ponieważ może wzmóc lub osłabić ich działanie.
- pestki - zawierają narygininę i flawonoidy. Produkuje się z nich preparaty wspomagające odchudzanie i wzmacniające odporność.
- albedo - to nazwa białej wewnętrznej części skórki owocu - w tej warstwie miąższu kryje się duża ilość błonnika oraz sporo flawonoidow, mających działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne oraz przeciwwirusowe.
- skórka - produkuje się z niej olejki eteryczne, które działają odświeżająco i energetyzująco. Poprawiają samopoczucie i wzmacniają.
- miąższ - zawiera pektyny (poprawiające trawienie, obniżające poziom cholesterolu i zmniejszające wchłanianie tłuszczu), witaminy z grupy B, przeciwnowotworowy i walczący z miażdżycą beta-karoten, anty-oksydacyjną witaminę C (jeden, owoc zaspokoi dzienne zapotrzebowanie) i flawonoidy.
Źródło przeciwutleniaczy - Jagoda
Jagoda Acai, to jeden z podstawowych składników soku - mona vie, który robi furorę wśród osób preferujących zdrowy styl życia oraz odżywiania. Jagoda jesto owocem drzewa palmowego z amazońskich lasów, która ma wyjątkowe właściwości i jest przez wielu nazywana super owocem ze względu na niezwykle wysoką zawartość antyoksydantów (przeciwutleniaczy). Owoc Acai jest bogatym źródłem białka, zdrowych kwasów tłuszczowych Omega 3, Omega 6, Omega 9 oraz niezbędnych witamin i minerałów. zawiera także duże ilości aminokwasów i błonnika. Acai posiada bardzo niski indeks glikemiczny, dlatego jest cennym składnikiem diety redukującej wysoki poziom cukru we krwi. Wysokie stężenie antyoksydantów i pozostałych składnikach soku daje efekty regenerujące, odmładzające, wzmacnia organizm i układ krążenia, a także odporność na stres i zmęczenie. W trakcie badań bezspornie wykazano, że picie soku z jagody poprawia funkcjonowanie układu ruchu, a także wspomaga działanie naszego organizmu, ale nie można go traktować jako antidotum na wszelkie dolegliwości. Wypijając dwa razy dziennie po 30-60 ml soku, pierwszych efektów możemy spodziewać się już po 3-4 tygodniach.
Pietruszka - leczy reumatyzm i anemię
To aromatyczne warzywo warto spożywać niemal pod każdą postacią. Zawarte w korzeniu, natce, a nawet w nasionach substancje pomagają przy leczeniu anemii, kłopotach z trawieniem, nerwicach i reumatyzmie. Pietruszka także odświeża oddech, wzmacnia, oczyszcza i uodparnia organizm (ma dużo witaminy C). Korzeń czy natkę możesz sobie aplikować nie tylko jako dodatek do potraw, ale również jako odwar. Wystarczy, że pokroisz w kostkę 10 dag korzenia, zalejesz 1 litrem wody i podgotujesz przez 5 minut. Przestudzony płyn pij dwa razy dziennie przed posiłkiem (po jednej szklance). Odwar taki pomaga przy reumatyzmie, kamieniach moczowych i biegunce.
Czas na sezon warzywno owocowy?
W takim sezonie, najlepiej stosować dietę bogatą w witaminy i mikroelementy, a ubogą w kalorie. Medycyna ludowa zaleca też stosowanie warzyw i owoców przy wielu dolegliwościach. Zobaczmy więc, w czym pomogą nam odpowiednie warzywa lub owoce.
- Czereśnie - mają właściwości regulujące przemianę materii, regenerujące, energetyczne. Poprawiają odporność organizmu na infekcje. Działają przeciwreumatycznie i przeciwsklerotycznie. Dwudniowa dieta czereśniowa oczyszcza organizm z toksyn.
- Truskawki - posiadają właściwości odżywcze, wzmacniające organizm, przeciwinfekcyjne. Pobudzają pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego. Nie są wskazane przy alergicznych schorzeniach skórnych. Najlepsze są oczywiście świeże, spożywane na czczo w dawce dziennej do 250 gramów. Do celów leczniczych stosuje się także odwar z liści i korzeni.
- Maliny - są lekko strawne, mogą być spożywane przez osoby cierpiące na cukrzycę. Wskazane przy dolegliwościach reumatycznych i zaburzeniach przewodu pokarmowego. Sok z malin z dodatkiem soku z czerwonych porzeczek i wody jest znakomitym napojem polecanym chorym z wysoką gorączką. Napar z liści malin ma właściwości lekko przeczyszczające.
- Czarne porzeczki - owoce i sok są wskazane przy dolegliwościach reumatycznych, gośćcu, biegunkach, zaburzeniach wątroby, wyczerpaniu fizycznym i nerwowym. Można także stosować napar ze świeżych owoców do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych. Można pić 3-4 szklanki dziennie. Nacieranie skóry zmiażdżonymi liśćmi z czarnej porzeczki zapobiega ukąszeniom przez owady.
- Czerwone porzeczki - świeże owoce, sok, galaretki itp. można stosować przy dolegliwościach żołądkowych, trudnościach w trawieniu, reumatyzmie, kamicy nerkowej. Wskazane jest wypijanie codziennie na czczo ok. 300 g soku z surowych owoców.
- Ogórki - surowe nie są wskazane przy dolegliwościach przewodu pokarmowego. Świeże działają lekko przeczyszczająco i moczopędnie. Aby stały się bardziej strawne, trzeba je wcześniej posolić, ale nie należy wylewać soku, który wydziela się z ogórków, bo jest bogaty w witaminy.
- Pomidory - surowe ułatwiają trawienie. Najlepszy jest świeży sok pomidorowy zmieszany w równych częściach z sokiem z selera. Stosowany zewnętrznie pomidor łagodzi dolegliwości skórne - należy smarować miejsca zmienione chorobowo przekrojonym pomidorem. Zmiażdżone liście pomidorów łagodzą objawy ukąszenia owadów.
- Rabarbar - ma właściwości pobudzające apetyt, lekko przeczyszczające, regenerujące. Może być stosowany przy anemii, schorzeniach przewodu pokarmowego, biegunkach i pasożytach jelitowych. W tym ostatnim przypadku najlepszy jest utarty rabarbar zmieszany z miodem i podawany przed jedzeniem.
- Zielona sałata - nazywana jest "trawą mądrych i zielem filozofów". Jest bogata w witaminy i sole mineralne. Wskazana w przypadku nerwic, bronchitów, cukrzycy, przy zaparciach.
- Fasolka zielona - ma działanie przeciwtoksyczne, jest pomocna przy przemęczeniu fizycznym, reumatyzmie, podagrze, kamicy nerkowej, cukrzycy. Najlepszy jest sok wyciśnięty z młodych zielonych strąków.
Czy to prawda, że orzechy tuczą?
Słyszałam, że orzechy są bardzo zdrowe, ale podobno także kaloryczne?
Fakt: Niestety, orzechy nie należą do produktów nisko-kalorycznych. W ich skład wchodzą duże ilości białka, co szczególnie cenią sobie wegetarianie. Orzechy są także ważnym elementem diety makrobiotycznej. Ogólnie zawierają one cenne ilości błonnika i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego witamin z grupy B. Ponadto orzechy obfi-tują w wiele składników mi-neralnych, takich jak fosfor, magnez, cynk, żelazo. Szczególnie cennym źró-dłem żelaza są orzechy pi-stacjowe, dlatego ich jedze-nie zaleca się kobietom w ciąży. Z kolei bogate w NNKT orzechy włoskie szczególnie polecane są osobom z chorobami serca. Charakterystyczną cechą orzechów arachidowych jest duża zawartość witami-ny E, będącej cennym antyutleniaczem.
Fityniany - kwas fitynowy
Choć nie można jednoznacznie uznać tego kwasu za związek chemiczny, szkodliwy czy niekorzystnie wpływający na funkcjonowanie orgranizmu to jest podejrzewany o ogranieczenie przyswajania minerałów. Mimo iż skutecznie potrafi blokować proces przyswajania cynku, żelaza i wapnia poprzez tworzenie nierozpuszczalnych związków z tymi minerałami, przez co stają się trudno wchłanialne, to należy zwrócić uwagaę na fakt, że większość produktów zawierających kwas fitynowy charakteryzuje się dużą zawartością żelaza. Co w tym przypadku rekompensuje jego słabą przyswajalność. Poza tym fityniany wiązą także metale ciężkie i zmniejszają ilość wolnych rodników w ogranizmie. Kwas ten występuje między innymi w produktach pełnoziarnistych i roślinach strączkowych a bogatym źródłem tego kwasu jest: mąka sezamowa, siemię lniane, orzechy, fasola a także tofu, migdały, ryż brązowy i kakao. Można nie dokońca skutecznie redukować kwas fitynowy przez np. namaczanie w wodzie, płukanie, gotowanie czy prażenie produktów, jednak lepszym sposobem będzie po prostu, unikanie spożywania nadmiernych ilości produktów z wysoką zawartością tego kwasu.
Herbata - co kryje w sobie?
Każdy ją dobrze zna i zapewne niemal dziennie spożywa. Czy jednak wiemy co pijemy? Otóż warto zauważyc, że w herbacie "oryginalnej" znajdziemy teinę, która wzmacnia koncentrację, cenne antyoksydanty zwane flawonoidami, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami. Znajdziemy w herbacie również teaninę, która obniża ciśnienie i uspokaja. Ponadto w naparach znajdziemy witaminy A, C, B1 i B2, K, a także fluor, cynk, potas, sód, wapń i żelazo. Poza dostarczeniem odpowiednich witamin, herbata może działać na nas wspomagająco.
I tak:
- herbata czarna - pobudza, wzmaga koncentrację
- herbata zielonaherbata żółta - poprawia trawienie, ma właściwości tonizujące, przywraca siły
- herbata pu-erh - pomaga w walce z nadwagą, poprawia pracę wątroby, zmniejsza poziom cholesterolu, pobudza trawienie
- herbata owocowa - rozgrzewa, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, może pomagać w leczeniu przeziębień
- herbata ziołowa - właściwości herbat ziołowych są zależne od rodzaju wykorzystanych ziół
|
Pod ci komputer?
Zrob coś przi chałpie
Witaminy
Czas podnieść swoją jakość życia stosując odpowiednie witaminy. Dzisiejsze życie to nie tylko zdrowe odżywianie i dieta, lecz przede wszystkim odpowiednie witaminy. Bez odpowiedniego paliwa, nasz organizm daleko nie zajedzie. Dlatego bardzo ważana jest świadomość ile i jakich witamin potrzebujemy a także gdzie i w jakich ilościach je znajdziemy.
Zdrowie z zasięgu myśli
Jak być zdrowym?
Zdrowy rozsądek
Przez żołądek do sukcesu
Świadome zakupy
Dzisiaj robienie zakupów to nielada wyzwanie. Ciągłe życie w biegu oraz kuszenie promocjami potrafi tak czlowieka oszołomić, że wydaje niezliczone pieniądze na niepotrzebne lub po prostu drogie rzeczy. Warto poznać techniki manipulacyjne sklepów oraz różnorakich hipermarketów. Dzięki tej publikacji będziemy robić świadome zakupy.
Zdrowy ruch
Dieta proteinowa
Dieta surowa
Zdrowe odżywianie
Wegetarianizm
Super geny
Poznaj JOGĘ
Własny biznes
Mężczyzna od A do Z
Życie bez strachu
Sekrety uwodzenia
|