:: Problem z Windowsem? Rozwiąż go ::
  1. SZYBSZE ZAMYKANIE WINDOWS XP
  2. BŁĘDY W WINDOWS 2000/XP
  3. KODY BŁĘDÓW W MENEDŻER URZĄDZEŃ
  4. BLĘDY W WINDOWS XP/2000 częśc.2
  5. BŁĘDY W WINDOWS 2000/XP - WYJĄTKI KRYTYCZNE (BŁĘDY STOP)
  6. 100% WYKORZYSTANIA PROCESORA PRZY KOPIOWANIU Z CD-ROM-u
  7. ZAWIESZANIE SIĘ KOMPUTERA (BLUE SCREEN) - JAK TEMU ZAPOBIEC?
  8. JAK ZMIENIĆ LITERĘ NAPĘDU CD-ROM?
  9. OKNO LOGOWANIA PRZY KAŻDYM URUCHAMIANIU WINDOWS
  10. GDZIE W WINDOWS SĄ INFORMACJE NA TEMAT ANIMACJI MENU?
  11. ZABEZPIECZENIE KATALOGÓW PRZED DOSTĘPEM OSÓB NIEPOWOŁANYCH?
  12. PODWÓJNE IKONY PROGRAMÓW W ZASOBNIKU SYSTEMOWYM
  13. SKRÓTY KLAWIATUROWE
  14. CZYSZCZENIE REJESTRU
  15. NALEPSZE NARZĘDZIA DO CZYSZCZENIA REJESTRU - Jv16 POWER TOOLS
  16. NALEPSZE NARZĘDZIA DO CZYSZCZENIA REJESTRU - EASY CLEANER
:: Szwankuje komputer? Zobacz w czym problem ::
  1. ZBLIŻAJĄCA SIĘ AWARIA DYSKU TWARDEGO
  2. USUWANIE AWARII DYSKU TWARDEGO
  3. BŁĘDY PO DODANIU DRUGIEGO DYSKU
  4. USZKODZENIE I NAPRAWA SEKTORA STARTOWEGO DYSKU (MBR)
  5. TEMEPERATURA PROCESORA
:: Problemy w pracy? Zobacz jakie masz prawa ::
  1. PRACUJESZ NA ETACIE? TO NIE MUSI BYĆ 5 DNI W TYGODNIU
  2. CHCESZ IŚĆ NA URLOP A SZEF MÓWI "NIE"
  3. SZEF MUSI ZADBAĆ O MIEJSCE PRACY
  4. CZY MASZ PRAWO DOROBIĆ DO PENSJI
  5. PRACODAWCA MUSI ZAPŁACIĆ ZA PRACĘ
  6. KTO ODPOWIADA ZA MIENIE TWOJEGO SZEFA
SZYBSZE ZAMYKANIE WINDOWS XP Czasem zdaża się, że windows XP długo się zamyka, pomimo tego iż ogólnie system pracuje bardzo stabilnie i bez problemów. Jednak powolne zamykanie się jest bardzo męczące i wtedy zastanawiamy się co może być problemem. Czy można jakoś przyspieszyć ten proces? Otóż przyczyna może tkwić w parametrze systemowym definiującym czas oczekiwania na zakończenie pracy poszczególnych usług w Windows XP. Można ten parametr skrócić, przez co Windows XP zamknie się szybciej.
    Aby przyspieszyć zamykanie Windows XP:
  • Kliknij Start/Uruchom i w linii poleceń wpisz regedit
  • Znajdź klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control
  • Tam zmodyfikuj wartość WaitToKillServiceTimeout, zmieniając wpis z 20000 na np. 5000
  • Kliknij OK i zamknij Edytor rejestru.
BŁĘDY W WINDOWS 2000/XP Z pewnością każdemu zdarzyło się zobaczyć w systemie komunikat o błędzie. Pojawiające się komunikaty o błędach najczęściej przybierają postać numerów określających dany błąd i krótki ich opis. Takie informacje żadko wystarczają aby pozbyć się nękającego błedu. Poniżej znajdziecie szczegółowy opis sposobów radzenia sobie z błędami sprzętowymi, instalacyjnymi oraz krytycznymi w Windows 2000 i XP.

Błędy generowane przez Menedżera urządzeń

Za pomocą Menedżera urządzeń (Start/Panel Sterowania/System/Sprzęt/Menedżer urządzeń) można zarządzać fizycznymi komponentami komputera. Jeśli któreś z urządzeń działa nieprawidłowo, system oznacza je znakiem zapytania lub umieszcza przy jego nazwie wykrzyknik

Nieprawidłowo działające urządzenie

Podwójne kliknięcie na znak przy nieprawidłowo działającym urządzeniu, pozwoli Wam zobaczyć w nowym oknie jego właściwości. Znajdować się tam będzie krótki opis problemu i jego kod, w naszym przypadku (Kod 1)

właściwości niedziałającego urządzenia

W zależności od numeru błędu musicie wybrać odpowiednie działanie, które umożliwia zakładka Sterownik, takie jak:

  • Szczegóły sterownika - szczegółowe dane o plikach sterownika
  • Aktualizuj sterownik - wymiana sterownika na jego sprawną lub nowszą wersję
  • Przywróć sterownik - przywrócenie ostatniej sprawnie działającej wersji sterownika
  • Odinstaluj - odinstalowanie danego sterownika
KODY NIEPRAWIDŁOWO DZIAŁAJĄCYCH URZĄDZEŃ Poniżej znajduje sie opis poszczególnych kodów błędów występujących w Menedżerze urządzeń, przy nieprawidłowo działających urządzeniach
KODY BŁĘDÓW W WINDOWS 2000/XP
Kod błęduObjaśnienie
Kod 1Kod ten oznacza, że urządzenie nie zostało poprawnie skonfigurowane od strony programowej. Rozwiązaniem jest użycie opcji "aktualizuj sterownik". Jeśli tak wykonana reinstalacja sterowników nie pomoże, usuńcie urządzenie z Menedżera urządzeń i zainstalujcie je ponownie poprzez funkcję "dodaj sprzęt" w Panelu sterowania.
kod 2Funkcja Załaduj sterownik nie wczytała sterownika podczas startu komputera. Rozwiązaniem jest użycie opcji "aktualizuj sterownik".
kod 3Sterownik urządzenia nie został wczytany z powodu braku pamięci. Aby prawidłowo uruchomić urządzenia, włączcie ponownie komputer
kod 4Urządzenie nie działa prawidłowo z powodu uszkodzenia rejestru. Użyjcie programu "Scanregw.exe" (Start/Uruchom/Scanregw.exe/ OK). Jeśli rezultaty nie będą zadowalające, użyjcie opcji "aktualizuj sterownik". W razie braku efektów usuńcie sterownik i zainstalujcie go ponownie. Jeśli to działanie również nie pomoże, oznacza to, że nastąpiło fizyczne uszkodzenie urządzenia.
kod 5System Windows nie może dostarczyć sterownikowi żądanych przez niego zasobów. Wyjściem jest opcja "aktualizuj sterownik" lub ponowna instalacja sterownika.
kod 6Konflikt między dwoma urządzeniami. Aby temu zaradzić, spróbujcie zmienić slot PCI, w którym dane urządzenie jest zainstalowane.
kod 7System nie ma informacji o prawdziwych powodach złej pracy urządzenia. Od strony programowej jedynym rozwiązaniem jest reinstalacja sterownika.
kod 8Kod ten definiuje kilka przypadków błędów związanych z funkcją Załaduj sterownik danego urządzenia. Rozwiązaniem jest reinstalacja sterownika.
kod 9Wadliwa obsługa urządzenia przez BIOS komputera. Należy reinstalować sterowniki.
kod 10Urządzenie ma kłopoty z fizyczną komunikacją z komputerem. Sprawdźcie sposób jego zamontowania, a następnie wybierzcie opcję "aktualizuj sterownik".
kod 11Windows zawiesił się podczas próby startu urządzenia. Uruchomcie narzędzie automatycznego pomijania sterownika (Start/Uruchom/ msinfo32/Narzędzia/ Automatycznie pomijaj ten sterownik).
kod 12Brak zasobów do obsługi urządzenia (przede wszystkim przerwań IRQ, kanałów DMA, pamięci). Wyłączcie inne urządzenie, aby zwolnić potrzebne zasoby. Opcjonalnie wybierzcie opcję "usuwanie błędów sprzętowych" i działajcie zgodnie z podanymi instrukcjami.
kod 13Windows nie wykrywa urządzenia, wybierzcie opcję "wykryj sprzęt". Jest to jedna z opcji wyświetlana we właściwościach sprawiającego kłopoty sterownika.
kod 14Urządzenie doprowadziło do zawieszenia systemu, ponownie uruchomcie komputer.
kod 15Nastąpił konflikt między zasobami dwóch urządzeń. Wybierzcie opcję "usuwanie błędów sprzętowych" i działajcie zgodnie z podanymi tam instrukcjami.
kod 16Windows nie może prawidłowo zidentyfikować wszystkich zasobów dla danego urządzenia. Aby rozwiązać problem, wybierzcie opcję "zasoby".
kod 17Wielofunkcyjne urządzenie korzystające ze sterowników urządzenia nadrzędnego próbuje uzyskać dostęp do zasobów nieposiadanych przez urządzenie nadrzędne. Wybierzcie opcję "aktualizuj sterownik".
kod 18Uszkodzenie sterowników, wybierzcie opcję "zainstaluj sterownik ponownie".
kod 19Nastąpiło uszkodzenie rejestru. Uruchomcie narzędzie "Scanreg.exe". W razie braku pozytywnych efektów wydajcie polecenie scanreg/ restore (Start/Uruchom/ ' CMD/scanreg/restore). W ostateczności usuńcie urządzenie i ponownie je zainstalujcie.
kod 20Sterownik nie został wczytany, np. załadowano sterownik nieodpowiedni dla danego systemu operacyjnego. Wybierzcie opcję "aktualizuj sterownik".
kod 21System operacyjny zatrzymał obsługę urządzenia, uruchomcie ponownie komputer.
kod 22Urządzenie jest wyłączone lub nie włączyło się. Włączcie je prawym przyciskiem myszy, klikając nazwę urządzenia w Menedżerze urządzeń i wybierając "włącz".
kod 23Konflikt pomiędzy dwiema kartami graficznymi zainstalowanymi w jednym komputerze. Wybierzcie opcję "aktualizuj sterownik".
kod 24Problem z wykryciem i skonfigurowaniem urządzenia Plug&Play. Wybierzcie opcję "aktualizuj sterownik".
kod 25Kod sygnalizuje problem niedokończonej lub błędnej instalacji sterowników. Należy zrestartować komputer.
kod 26Sterownik nie został wczytany, uruchomcie ponownie komputer.
kod 27Rejestr systemu opisujący zasoby urządzenia nie zawiera prawidłowych wpisów i tym samym przydział zasobów i konfiguracja są niemożliwe. Usuńcie urządzenie i zainstalujcie je ponownie.
kod 28System nie widzi zainstalowanych wcześniej sterowników, zainstalujcie je ponownie.
kod 29Urządzenie zostało wyłączone na poziomie BIOS-u. Uruchomcie BIOS komputera i włączcie urządzenie.
kod 30Urządzenie korzysta z przerwania IRQ, z którego korzystają też inne urządzenia, a które to przerwanie nie może być dzielone. Odinstalujcie jeden ze sterowników powodujących konflikt.
kod 31Urządzenie, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie innego urządzenia, nie działa poprawnie. Wybierzcie opcję "właściwości" i zastosujcie się do instrukcji. Jeśli takie działanie nie przyniesie pożądanych rezultatów, usuńcie urządzenie i zainstalujcie je ponownie.
kod 32Podczas instalacji sterowników system stracił kontakt ze źródłem sterowników (np. z napędem CD-ROM). W takim przypadku zrestartujcie komputer.
kod 33Urządzenie nie reaguje na wczytywany sterownik. Kod ten oznacza poważny błąd sprzętowy. Konieczny jest kontakt z dostawcą urządzenia.
BŁĘDY W WINDOWS 2000/XP - cześć 2 Teraz przedstawiam dalszą część błędów które można spotkać, tym razem podczas instalacji systemu Windows.

Błędy generowane podczas instalacji

  1. Instalator systemu nie znajduje napędu CD
      Jeśli zdarzy wam się taki problem musicie wykonać następujące czynnośći:
    • sprawdźić, czy Wasz napęd CD-ROM znajduje się na liście sprzętu, którego prawidłowa obsługa jest zagwarantowana przez producenta systemu. Można to zrobić pod adresem: http://www.microsoft.com/whdc/hcl/default.rnspx. Jeśli sprawdzany napęd nie znajduje się na liście obsługiwanego sprzętu (zdarza się bardzo rzadko), posłużcie się dyskietką ratunkową dołączoną do płyty z systemem
    • skorzystajcie z dyskietki ratunkowej dołączonej do CD z systemem Windows. Za jej pomocą możecie zrestartować sterowniki urządzeń
    • jeśli dyskietka nie pomoże, wróćcie do poprzedniego systemu (o ile działa pod nim napęd CD-ROM i jeśli widzi on windowsowe systemy plików FAT i NTFS), skopiujcie pliki instalacyjne Windows z płyty na dysk twardy. Następnie instalację systemu zainicjujcie z dysku twardego
    • jeśli powyższe czynności nie pomogą, sprawdźcie, czy napęd CD-ROM jest prawidłowo zamontowany
  2. Błękitny ekran podczas instalacji (tzw. błąd krytyczny)
      Najczęstszym powodem wystąpienia takiego błędu podczas instalacji jest błąd sprzętowy generowany przez nowo zainstalowane urządzenie fizyczne. Jeśli takie ostatnio instalowaliście (np. dysk twardy, CD-ROM itp.) najpierw sprawdźcie, czy zostało ono prawidłowo zamontowane. Kolejnym krokiem jest usunięcie nowego urządzenia z komputera i ponowienie próby instalacji systemu. Jeśli i ten sposób obejścia problemu nic nie da, musicie skontaktować się z serwisem lub spróbować odnaleźć informacje na temat konkretnego błędu
  3. Windows nie instaluje się lub nie uruchamia
      Przyczyna takiego problemu także najczęściej leży w błędach sprzętowych:
    • sprawdźcie na stronie http://www.microsoft.com/whdc/hcl/ default.mspx, czy elementy Waszego komputera znajdują się na liście kompatybilności sprzętu
    • usuńcie z konfiguracji komputera te jego części, które nie są potrzebne do instalacji (karta muzyczna, telewizyjna, modem, karta sieciowa, dekoder MPEG-2, pamięć RAM powyżej 128 MB), tak aby uprościć do maksimum jego budowę. Później, po wgraniu systemu, zainstalujcie najnowsze sterowniki do wszystkich urządzeń pobierzcie je z internetu lub z innego komputera
    • jeśli uproszczenie konfiguracji komputera nie pomoże, sprawdźcie, czy posiadacie aktualny BIOS (dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dysponujecie nowymi kartami rozszerzeń i bardzo starą płytą główną). Jeśli BIOS okaże się starszej daty, uaktualnijcie go
    • jeśli zmiana BIOS-u nie pomoże prawidłowo uruchomić lub zainstalować systemu Windows, spróbujcie zmienić BIOS karty graficznej (lub wymienić ją na inny model). Nowy BIOS urządzenia pobierzecie ze strony producenta karty. BIOS zazwyczaj ma postać kilku plików, które należy zgrać na dyskietkę startową. Uruchamia ona komputer w systemie DOS. Następnie włączcie z dyskietki odpowiedni program, np. nvflash.exe, i postępujcie zgodnie z instrukcjami
    • powróćcie do starych ustawień płyty głównej, procesora, karty graficznej (można to zrobić, wybierając w BIOS-ie komputera sekcję Load BIOS Defaults/Load Setup Defaults, w zależności od producenta BIOS-u)
    • opisane wyżej manipulacje BlOS-ami komputera i karty graficznej są skuteczne i wymagane, jeżeli konfiguracja pewnych elementów komputera np. płyty głównej, procesora, karty graficznej, pamięći RAM została wcześniej (poprzez BlOS-y) zmieniona. Stało się tak na skutek którejś z technik zwiększania wydajności (manipulacja mnożnikami, zmiana taktowania pamięci, napięcia, alternatywne metody chłodzenia - tzw. overclocking)
  4. Błąd braku łączności z siecią podczas konfiguracji ustawień sieciowych instalowanego systemu
      W tym przypadku należy sprawdzić czy:
    • podczas wpisywania hasła nie był włączony klawisz "Caps Lock"
    • podawane przez Was hasło jest aktualne
    • użyliście prawidłowej nazwy domeny
    • użyliście prawidłowej nazwy użytkownika
    • kabel sieciowy jest prawidłowo podłączony do karty sieciowej oraz czy nie został uszkodzony (jakiekolwiek zgięcie kabla sieciowego typu skrętka pod kątem prostym lub zbliżonym oznacza duże ryzyko uszkodzenia)
  5. Brak możliwości połączenia z domeną
      Upewnijcie się, czy zaszły okoliczności wymienione w poprzednim przykładzie. Jeśli nie, oznacza to, że zmieniły się parametry Waszej sieci (w tym momencie konieczny jest kontakt z administratorem w celu ich uzupełnienia) lub nastąpiła awaria serwera DNS albo serwera domeny Active Directory (również konieczny będzie kontakt z administratorem)
WYJĄTKI KRYTYCZNE-WINDOWS 2000/XP (BŁĘDY STOP) Błędy wyjątków krytycznych występują podczas próby zamknięcia komputera, uruchomienia systemu Windows, włączenia aplikacji oraz podczas dostępu do urządzenia fizycznego zainstalowanego w pececie, lub nawet podczas instalacji systemu windows (patrz inne wskazówki)

Stop: numer błędu w formacie_0x$$$$$$$$$ gdzie znak $ oznacza wartości od A-F i od 0-9)

W przepadku kilkunastu poważniejszych błędów pojawiają się dodatkowo ich opisy. Przykładowy komunikat o poważnym błędzie krytycznym z opisem przybierze następującą postać:
Stop: 0x0000001E KMODE_EXCEPTION_NOT_ HANDLED

Podział błędów krytycznych

    W Windows 2000 i XP błędy wyjątków krytycznych dzielą się na:
  • błędy typowe,
  • kwalifikowane, w błędach tych z kolei rozróżniamy błędy:
    • oprogramowania i sterowników,
    • plików systemowych,
    • błędy urządzeń (sprzętowe)

Aby ułatwić Wam likwidację powyższych błędów przedstawie teraz 2 procedury wedłg których należy postępować podczas naprawy.

  1. Procedura zwykła - stosujecie ją w przypadku wystąpienia pierwszy raz błędu lub zaistnienia błędu mniej dotkliwego
  2. Procedura zaawansowana - nalezy ją zastosować w przypadku błędów powtarzających się często lub błędów kwalifikowanych (czyli określonych przez producenta jako szczególnie niepokojące)
  1. Procedura zwykła reagowania na błędy krytyczne.
      W celu usunięcia powszechnych (typowych) błędów krytycznych:
    • upewnijcie się, czy wszystkie urządzenia w komputerze zainstalowane są prawidłowo. Aby to zrobić, wyłączcie peceta i odłączcie od niego wszystkie urządzenia zbędne do uruchomienia systemu Windows. Po prawidłowym uruchomieniu komputera ponownie go wyłączcie. Teraz podłączając jedno z wymontowanych urządzeń włączcie PC, jeśli wszystko działa poprawnie wyłączcie komputer i zamontujcie kolejne z wymontowanych urządzeń. Postępujcie tak aż do momentu wykrycia ewentualnego urządzenia powodującego błąd (zacznijcie procedurę sprawdzania od urządzenia które ostatnio wymianialiście - być może to one jest przyczyną tego błedu)
    • jeśli wcześniejsze działanie nie pozwala wykryć przyczyny błędu, sprawdźcie, czy dysponujecie najnowszymi sterownikami do każdego z urządzeń
    • gdy nie będzie widać rezultatów sprawdźcie listę kompatybilnych urządzeń pod adresem http://www.microsoft.com/ hwdq/hcl/ w celu upewnienia się, czy system obsługuje stosowany przez Was sprzęt
    • dezaktywujcie lub usuńcie wszystkie nowe elementy sprzętu (pamięć RAM, adaptery, dyski twarde, modemy), sterowniki oraz oprogramowanie. Następnie uruchomcie Windows i w System Log (Start/Panel Sterowania/Wydajność i Konserwacja/Narzędzia Administracyjne/Podgląd Zdarzeń/ System) poszukajcie wpisów o błędach, pozwalających na identyfikację problemu
    • po uzyskaniu informacji z rejestru zdarzeń System Log z innego komputera podłączonego do Internetu wejdźcie na stronę http://support.microsoft.com. Tam w bazie Knowledge Base (w wyszukiwarce) wpiszcie numer błędu uzyskany z System Log. Jeśli otrzymujecie informację na przykład o błędzie Stop: OxOOOOOOOA, taki właśnie kod wpiszcie do wyszukiwarki na stronie. Znalezione tam informacje będziecie mogli odnieść bezpośrednio do Waszego przypadku
    • jeśli z powodu danego błędu nie możecie uruchomić systemu Windows, włączcie go w trybie bezpieczeństwa (Safe Mode). W Safe Mode usuńcie lub dezaktywujcie dodane ostatnio urządzenia i programy. Aby uruchomić Safe Modę, wciśnijcie F8 na ekranie z listą dostępnych systemów operacyjnych (podczas bootowania komputera). Następnie na ekranie Advanced Options (Opcje zaawansowane) wybierzcie Safe Mode i wciśnijcie klawisz "Enter"
    • korzystając z najnowszych sygnatur, sprawdźcie swój komputer programem antywirusowym
    • sprawdźcie też, zwłaszcza w przypadku niedawnego zainstalowania nowego urządzenia, czy Wasz komputer dysponuje najnowszą wersją BIOS-u. W razie potrzeby zaktualizujcie BIOS
    • w przypadku braku dostępu do nowszych wersji BIOS-u, spróbujcie wyłączyć w nim opcje: pamięć podręczna oraz cień pamięci (opcje z sekcji BIOS Features Setup o nazwie: CPU Internal Cache, External Cache Video BIOS Shadow)
    • zainstalujcie najnowszą porcję poprawek Service Pack. Znajdziecie je pod adresem: http://v4.windowsupdate.microsoft.com/pl/default.asp
    • w przypadku braku możliwości zalogowania się, wciśnijcie na ekranie wyboru systemu operacyjnego klawisz [F8]. Wybierzcie Advanced Options i następnie Ostania znana dobra konfiguracja

  2. Procedura zaawansowana stosowana w przypadku błędów kwalifikowanych.

    Producent systemu Windows wydzielił z ogólnej grupy błędów krytycznych błędy szczególnie groźne - tzw. błędy kwalifikowane. Te z kolei zostały podzielone na trzy grupy: błędy oprogramowania i sterowników, błędy plików systemowych oraz błędy sprzętowe. Dla każdej z tych trzech kategorii błędów przewidziano inną procedurę naprawczą.

Przykładowe błędy oprogramowania i sterowników przedstawia poniższa tabela
Oznaczenie błęduOpis błędu wyświetlany przez system
0x0000001 E KMODE EXCEPTION NOT HANDLED
OXOOOOOOD1 DRIYER IRQL NOT LESS OR EOTJAL
OxOOOOOOEA THREAD STUCK IN DEYICE DRIYER
0x00000050 PAGE FAULT IN NONPAGED AREA
OXOOOOOOOA IRQL NOT LESS OR EQUAL
0x0000007B INACCESSIBLE BOOT DEYICE
Ox0000009F DRIYER POWER STATE FAILURE
OXC000021A STATUS SYSTEM PROCESS TERMINATED
OXC0000221 STATUS IMAGE CHECKSUM MISMATCH

Błędy o numerach 0x0000001 E, OxOOOOOOOA oraz Ox0000007B mogą mieć również swoje źródło w konfliktach sprzętowych, dlatego w braku pozytywnych rezultatów stosowania procedury przewidzianej dla błędów oprogramowania i sterników, użyjcie procedury właściwej dla błędów sprzętowych.

    Procedura reagowania w przypadku błędów oprogramowania i sterowników (takich jak powyżej) jest następująca:
  1. sprawdźcie, czy sterownik określony w komunikacie o błędzie jest cyfrowo podpisany i czy posiada certyfikat Windows Hardware Quality Labs. Aby to sprawdzić, uruchomcie narzędzie Sigverif.exe (Start/Uruchom/Sigverif.exe/ Rozpocznij). Zmieńcie wskazany w komunikacie sterownik na jego działającą wersję (błędy z tej grupy są także efektem uszkodzenia sterowników) lub zainstalujcie nową ich wersję ze strony lub płyty CD producenta systemu Narzędzie do weryfikowania podpisów cyfrowych sterowników
  2. wyłączcie lub odinstalujcie sterowniki zaznaczone jako błędne w Menedżerze urządzeń
  3. w przypadku gdy błąd generuje sterownik do karty graficznej, spróbujcie zamiast niego użyć standardowego sterownika VGA dostarczanego z Windows
  4. gdy błąd nie dotyczy sterowników urządzeń, odinstalujcie wszystkie programy oparte na tzw. sterownikach filtrujących. Do programów takich należą: antywirusy, zapory ogniowe, programy zdalnego sterowania, antytrojany, programy do defragmentacji dysku, zarządzania dyskami/partycjami oraz wspomagające kopiowanie i ściąganie plików
  5. jeśli błąd pojawił się zaraz po dodaniu pamięci RAM, być może został uszkodzony plik stronicowania. Nowa pamięć RAM może być również niekompatybilna lub uszkodzona. W takim przypadku usuńcie plik Pagefile.sys (znajduje się on w katalogu C: \ Windows) i wróćcie do oryginalnej konfiguracji RAM (usuńcie dodaną ostatnio kość pamięci)
Drugą kategorią błędów określanych jako błędy kwalifikowane są błędy plików systemowych. Przykłady przedstawia poniższa tabela
Oznaczenie błęduOpis błędu wyświetlany przez system
0x00000023FAT FILE SYSTEM
0x00000024NTFS FILE SYSTEM
    Procedura reagowania w przypadku błędów plików systemowych:
  • jeśli korzystacie z kontrolera dysków SCSI, najprawdopodobniej nie dysponujecie przeznaczonym dla Waszego systemu sterownikiem. Dodatkowo, posługując się instrukcją dołączoną do Waszego kontrolera, sprawdźcie prawidłowość konfiguracji następujących parametrów urządzenia: poprawność zakończenia łańcucha SCSI oraz wartość identyfikatorów SCSI dla poszczególnych dysków twardych
  • jeśli korzystacie z kontrolera IDE, ustawcie (w BlOS-ie) kontroler zintegrowany z płytą główną w tryb Primary i usuńcie wszystkie urządzenia IDE z komputera poza systemowym dyskiem twardym
  • odinstalujcie wszystkie programy oparte na tzw. sterownikach filtrujących
  • Na koniec uruchomcie polecenie chkdsk/f (Start/ Uruchom/ CMD/chkdsk/f).Za pomocą tego polecenia ewentualne błędy powinny zostać usunięte. Jeśli chkdsk nie uruchamia się lub jego działanie nie daje oczekiwanych rezultatów, sprawdźcie dysk za pomocą tego samego polecania w innym komputerze. Jeśli i to nie przyniesie rezultatów, oznacza to, że dysk jest uszkodzony
Przykładowe błędy sprzętowe przedstawia poniższa tabela
Oznaczenie błęduOpis błędu wyświetlany przez system
0x0000001 EKMODE_EXCEPTION_NOTHANDLED
OxOOOOOOOAIRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
0x0000007BINACCES SIBLE_BOOT_DEVICE
Ox0000007FUNEXPECTED_KLRNEL_MODE_TRAP
xC0000218UNKNOWN_HARD_ERROR

Błędy o numerach 0x0000001 E, OxOOOOOOOA oraz Ox0000007B mogą mieć swoje źródło w błędach programowych. Jeśli procedury dla błędów sprzętowych zawiodą, użyjcie tej dla błędów oprogramowania i sterowników.

    Procedura reagowania w przypadku błędów sprzętowych:
  • sprawdźcie, czy sterownik określony w komunikacie o błędzie jest cyfrowo podpisany i czy posiada certyfikat Windows Hardware Quality Labs (Start/Uruchom/ Sigverif.exe/Start)
  • w przypadku gdy błąd nie dotyczy sterowników urządzeń, odinstalujcie wszystkie programy oparte na tzw. sterownikach filtrujących
  • odinstalujcie wszystkie zbędne programy i urządzenia w celu łatwiejszego określenia przyczyn błędu
  • zainstalujcie system Windows na innym dysku. Po instalacji kolejno dodawajcie urządzenia, które działały w poprzedniej instalacji systemu. Stopniowe dodawanie urządzeń powinno określić, które z nich powoduje wystąpienie błędu krytycznego. Po wyizolowaniu takiego urządzenia zdobądźcie dla niego najnowsze sterowniki. Jeśli nowe sterowniki nie pomogą, sprawdźcie urządzenie w innym komputerze

Jeśli używacie Windows 95/98/ME, komunikat o pojawieniu się błędu przybierze postać: Wystąpił wyjątek krytyczny XY w xxxx:xxxxxxxx.Najczęściej wystąpienie takiego komunikatu rodzi skutki nieodwracalne i zmusi Was do zamknięcia aplikacji powodującej błąd lub do zrestartowania komputera. W systemach Windows 95/98/ME błędy wyjątków krytycznych pokazują się w formie niebieskiego ekranu

Niebieski ekran śmierci zwany także BSOD

Ponowna instalacja systemu

Jeśli powyższe procedury nie pomogą, usuńcie system z dysku i zainstalujcie go ponownie.Gdy zmuszeni jesteście usunąć system z dysku, zróbcie to formatując dysk zawierający system operacyjny.

  1. W windows 95/98/ME
    • wkładacie do napędu dyskietek "dyskietkę startową" i uruchamiacie komputer z dysku A czyli dyskietki
    • wybieracie opcję z obsługą CD-ROM i czekacie aż wszystko się załaduje
    • teraz wpisujecie polecenie Format C: (gdzie C: to dysk na którym jest system) i naciskacie "Enter", Następnie potwierdzacie T i gotowe
    • gdy formatowanie się zakończy nadajecie dyskowi etykietę (np. Twardziel) i naciskacie "Enter"
    • teraz wpisujecie D:/ (gdzie D: to napęd CD-ROM w którym znajduje się płyta z windowsem)
    • wpisujecie polecenie CD Win98 i naciskacie "Enter"
    • teraz wystarczy wpisać setup i postępowac zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na monitorze
  2. W windows XP
    • wkładacie do napędu CD-ROM płytę z systemem i uruchamiacie komputer, przestawiając opcje w BIOS-ie tak aby komputer startował z płyty CD
    • kiedy załadują się wszystkie potrzebne sterowniki akceptujecie warunki umowy (F8) i wybieracie dysk na którym ma być zainstalowany system
    • następnie wybieracie opcję "formatuj partycję pozostawiając system plików bez zmian" kiedy formatowanie się zakończy uruchomi się instalator systemu. Wtedy postepujcie zgodnie z instrukcjami na monitorze
100% WYKORZYSTANIA PROCESORA PRZY KOPIOWANIU Z CD-ROM-u Jeśli podczas kopiowania danych z CD-ROMu następuje maksymalne obciążenie procesora (99-100%), co objawia się znacznym spowolnieniem pracy komputera, do takiej granicy, iż praktycznie nawet nie można poruszać wskaźnikiem myszy oznacza to, że nie ma ustawionego trybu DMA na kontrolerze CD-ROMu, natomiast bieżący tryb pracy napędu to PIO. Aby pozbyć sie tego problemu należy zmienić ustawienie kontrolera z PIO na DMA.
    W Windows 98
  • wystarczy wejść w menedżer urządzeń, zaznaczyć swój CD-ROM, kliknąć właściwości
  • pokazać właściwości zaawansowane i zaznaczyć opcję DMA
  • następnie kliknąć OK i uruchomić ponownie komputer
    W Windows XP
  • należy zamiast CD-ROMu wybrać "kontrolery IDE",następnie "podstawowy kontroler IDE" i kliknąć właściwości
  • przejść na ustawienia zaawansowane. Tam przy opcji "Tryb transferu" należy ustawić - DMA jeśli jest dotępne
  • następnie zrestartować komputer

Jeżeli problem nie zniknie, i na kontrolerze przy opcji "bierzący tryb transferu" dalej będzie widniał tryb PIO należy usunąć (odinstalować) podstawowy kontroler IDE i uruchomić komputer ponownie. Po zrestartowaniu komputer na nowo wykryje ustawienia urządzeń IDE i tym razem już odpowiednio ustawi tryb transferu.

ZAWIESZANIE SIĘ KOMPUTERA (BLUE SCREEN) - JAK TEMU ZAPOBIEC? Jeżeli komputer się zawiesi to spróbujmy nacisnąć jednocześnie CTRL+ALT+DEL. W oknie, które się pojawi klikamy na ZAMKNIJ SYSTEM. Możliwe, że znowu zobaczymy niebieskie okno tym razem zawierające lakoniczną informację co się stało. Najlepiej po takiej przygodzie uruchomić komputer ponownie. Po tej operacji powinniśmy sprawdzić zainstalowane sterowniki urządzeń. To właśnie sterowniki są powodem niestabilnej pracy systemu. Jeżeli jednak problemy powtarzają się wskazane jest dostarczenie komputera do serwisu. Przyczyna naszych kłopotów może bowiem leżeć po stronie sprzętu i jedynym ratunkiem może okazać się wymiana np. dysku twardego lub karty graficznej. Generalnie jeśli na monitorze widzimy niebieski ekran to w 95% przypadków oznacza on problemy ze sprzętem. Będą to najczęściej komunikaty o krytycznym wyjątku OA,OD lub OE - pierwszymi podejrzanymi są moduły pamięci operacyjnej potem procesor. Pozostałe 5% to problemy ze sterownikami do sprzętu takiego jak karty graficzne, muzyczne, czy sieciowe, lub poważnie uszkodzony system operacyjny.
JAK ZMIENIĆ LITERĘ PRZYPORZĄDKOWANĄ NAPĘDOWI CD-ROM? Aby zmienić literę przyporządkowaną jakiemuś napędowi (CD-ROM, DVD-ROM itp.)
    W Windows 98:
  • klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę "mój komputer" i wybieramy z menu "właściwości"
  • następnie w otwartym oknie wybieramy zakładkę "Menedżer urządzeń"
  • na liście klikamy na znak + przy "CD-ROM", tam zobaczymy nazwę naszego napędu, CD-ROMu
  • klikamy na nazwę naszego CD-ROM-u a następnie na przycisk "właściwości" i zakładkę "Ustawienia"
  • tu znajduje się informacja, którą literą jest oznaczony nasz napęd CD-ROM
  • w tych dwóch polach (Początkowa litera dysku, końcowa litera dysku) możemy natomiast określić z jakiego przedziału liter system operacyjny przydzieli literę naszemu napędowi CD-ROM
  • zmieniamy litery według własnego uznania. Gdy jesteśmy usatysfakcjonowani, klikamy na przycisk OK. i ZAMKNIJ
  • na pytanie systemu czy uruchomić go ponownie, odpowiadamy twierdząco
    W Windows XP:
  • należy wejść na START/Ustawienia/Panel Sterowania/Narzędzia Administracyjne/Zarządzanie Komputerem
  • następnie z lewej strony okna zaznaczamy opcję "zarządzanie dyskami"
  • teraz w prawej dolnej części okna widzimy nasze dyski i fizyczne napędy zainstalowane w komputerze
  • klikamy prawym klaiwszem myszy na napędzie któremu chcemy zmienić literę i wybieramy "zmień literę dysku i ścieżki..."/ "zmień"
  • teraz z listy wybieramy odpowiednią literę, którą chcemy przyporządkować naszemu napędowi i klikamy "OK"

Gdy teraz otworzymy zawartość ikony "mój komputer" zobaczymy że napęd CD-ROM ma nową literę np. E. RADA: Ze zmianą litery przyporządkowanej napędowi CD-ROM trzeba uważać. Pamiętajmy że wszystkie zainstalowane w systemie programy które z tego napędu korzystają będą szukały swoich plików w starej lokalizacji. Może się więc okazać że po wykonaniu tego triku przestaną działać.

DLACZEGO PRZY KAŻDYM URUCHAMIANIU WINDOWS POJAWIA SIĘ OKNO LOGOWANIA?

Zaczynamy od usunięcia plików odpowiedzialnych za przechowywanie naszych haseł do systemu.

    Aby to zrobić musimy uruchomić narzędzie wyszukiwania plików:
  • klikamy na START/ZNAJDŹ/PLIKI lub FOLDERY
  • w otwartym oknie wpisujemy *.pwl
  • wybieramy dysk twardy i klikamy na ZNAJDŹ
  • u dołu okna pojawiają się odnalezione pliki
  • kliknijmy kolejno na każdy z nich prawym przyciskiem myszy i wybierzmy polecenie "usuń", potwierdzając to każdorazowo przez TAK
  • następnie włączymy profile Windows. W tym celu otwieramy Panel Sterowania, tam podwójnie klikamy na ikonę "hasła" oraz pojedynczo na zakładkę "Profile Użytkownika"
  • w otwartym oknie zaznaczamy opcję "wszyscy użytkownicy tego komputera używają tych samych ustawień i preferencji pulpitu" i klikamy na OK.
  • następnie potwierdzamy chęć ponownego uruchomienia systemu wybierając TAK

RADA: skoro przy starcie pojawi się okno logowania, pozostawmy w nim nazwę użytkownika i puste okienko z hasłem, po czym kliknijmy OK. W windows 98 możemy jeszcze pokusić się o usunięcie komponentu o nazwie "Microsoft Family Login". Aby to zrobić otwieramy Panel sterowania a tam podwójnie klikamy na ikonę "sieć". W otwartym oknie klikamy na "Microsoft Family Login" a następnie na "usuń" i wreszcie na przycisk OK. Uruchamiamy ponownie Windows 98.

GDZIE W WINDOWS ZNAJDUJĄ SIĘ INFORMACJE NA TEMAT ANIMACJI MENU?

Windows standardowo rozwija okna w sposób sprawiający wrażenie animacji. Gdy np. klikniemy na ikonę programu znajdującego się na pasku zadań, to okno programu nie otworzy się natychmiast, lecz przez chwilę będziemy obserwowali na ekranie powiększające się okno. Ten efekt animacji może być niewskazany na wolniejszych komputerach, poza tym niektórzy mogą go chcieć wyłączyć.

    Uruchamiamy więc edytor rejestru
  • w tym celu klikamy na przycisk START/URUCHOM/regedit/ i naciskamy klawisz ENTER
  • następnie klikamy na znaki "+" znajdujące się przy: "HKEY_CURRENT_USER" , "Control Panel"
  • następnie na "WindowMetrics" tak, że klucz ten zostanie oznaczony kolorem niebieskim
  • posiadacze Windows 98 podwójnie klikają teraz na klucz o nazwie "MinAnimate"
  • w otwartym oknie należy wpisać wartość 0 i nacisnąć OK. Użytkownicy Windows 95 zanim wpiszą tę wartość do rejestru muszą jeszcze ją stworzyć. W tym celu należy kliknąć na Edycja/Nowy/wartość ciągu.
  • w prawej części okna zobaczymy niebieską nazwę, a więc przygotowaną do zmiany - wpisujemy "MinAnimate" i naciskamy klawisz ENTER
  • następnie podwójnie klikamy na stworzonej wartości i w otwartym oknie wpisujemy liczbę 0
CZY W WINDOWS MOŻNA ZABEZPIECZYĆ KATALOGI PRZED DOSTĘPEM OSÓB NIEPOWOŁANYCH?

Gdy klikniemy prawym przyciskiem myszy na dowolny folder Windows, zobaczymy że nie ma tam żadnej opcji służącej do zabezpieczenia dostępu do katalogu. W windows 95 i 98 nie przewidziano żadnych narzędzi szyfrujących zawartość katalogów i dysków twardych. Narzędzia te można jednak kupić i doinstalować do systemu. Przykładowo po zainstalowaniu oprogramowania PGP (Pretty Good Privacy) w menu kontekstowym plików, katalogów i dysków twardych pojawi się możliwość szyfrowania: "Encrypt". Po zaszyfrowaniu jakiegoś pliku pojawi się nowa ikona: "kopia rejestru z .....". Informuje ona nas że plik został zaszyfrowany. Bez znajomości hasła nie będziemy w stanie obejrzeć jego zawartości. Program ten w analogiczny sposób szyfruje katalogi i dyski. Oczywiście w internecie można znaleźć kilkanaście innych programów szyfrujących. Wszystkie działają na bardzo podobnej zasadzie.

DLACZEGO NA PASKU ZADAŃ W WINDOWS Z PRAWEJ STRONY EKRANU (W ZASOBNIKU SYSTEMOWYM) POJAWIAJĄ SIĘ PODWÓJNE IKONY PROGRAMÓW?

Po uruchomieniu Windows 98 z przerażeniem zauważamy, że ikony na pasku zadań uległy podwojeniu. Powodem tego stanu rzeczy jest błąd w windows. Polega on na tym że w polskiej wersji systemu dwa razy jest uruchamiany program, który m.in. generuje te ikony na pasku zadań. Możemy to jednak naprawić.

  • klikamy kolejno na START/Programy/Akcesoria/Narzędzia systemowe/Informacje o systemie
  • w programie klikamy na menu "narzędzia" i wybieramy z niego "narzędzie konfiguracji systemu"
  • w otwartym oknie zaznaczamy zakładkę "Autostart"
  • widzimy, że te pozycje (Zasobnik Systemowy i SystemTray) są podwojone - dwa razy uruchamiany jest ten sam program. Jeden z nich ma nazwę angielską (SystemTray), drugi już występuje w wersji zlokalizowanej (Zasobnik Systemowy)
  • nożemy więc sądzić że jest to błąd tłumaczenia. Wystarczy usunąć jedno z tych zaznaczeń aby problem zniknął
  • kliknijmy więc na "kwadracik" tak że w kwadraciku po lewej stronie zniknie ptaszek. Po kliknięciu na przycisk OK. zobaczymy okno proszące nas o ponowne uruchomienie systemu Windows
  • klikamy na TAK potwierdzając to i już przy kolejnym uruchomieniu systemu zobaczymy że ikony na pasku zadań wyglądają poprawnie i nie są zduplikowane
SKRÓTY KLAWIATUROWE:

F1 -Otwiera okno pomocy kontekstowej, czyli związanej z aktualnie wykonywaną czynnością.
Win+F1 - Uruchamia pomoc dla systemu windows
CTRL+ESC lub win - Otwiera Menu START
CTRL+A - Zaznaczanie całej zawartości okna lub całego dokumentu
CTRL+C - Skopiowanie do schowka zaznaczonego tekstu lub innych danych
CTRL+X - Przeniesienie do schowka zaznaczonego tekstu lub innych danych
CTRL+V - Wkleja zawartość schowka do bieżącego dokumentu (np. okna dokumentu)
CTRL+Z - Cofnięcie ostatnio wykonanej operacji
ALT+F4 - Zamyka aktualnie otwarty program zwykle zadając wcześniej pytanie o zachowanie zmian w edytowanym dokumencie
F2 - Zmiana nazwy pliku lub katalogu
F3 lub Win+F - Otwiera okno ZNAJDŹ
F5 - Odświeża zawartość okna
ALT+ENTER - Otwiera okno właściwości dla wskazanego pliku lub katalogu
ALT+TAB - Przełącza między otwartymi programami
Win+R - Otwiera okno URUCHOM
Win+M - Minimalizuje wszystkie okna
Win+SHIFT+M - Odtwarza wszystkie okna zminimalizowane przez Win+M
Win+E - Uruchamia exploratora Windows
Win+TAB+ENTER - Przełącza między oknami otwartych programów uwidocznionymi na pasku zadań
Win+PAUSE - Otwiera okno Właściwości Systemu, w którym można m.in. znaleźć menadżera urządzeń
F7 - Rozpoczyna sprawdzanie poprawności pisowni
F12 - Otwiera okno Zapisz Jako
CTRL+F4 - Zamyka okno bieżącego dokumentu
CTRL+F12- Otwiera okno Otwórz
CTRL+N - Otwiera nowy (pusty) dokument
CTRL+P - Otwiera okno drukowania
CTRL+Y - Powtórzenia ostatniej akcji
CTRL+Z - Cofnięcie ostatniej akcji
CTRL+HOME - Przeniesienie kursora na początek dokumentu
CTRL+END - Przeniesienie kursora na koniec dokumentu
SHIFT+F12 - Zapisanie dokumentu
TAB - Uaktywnia rozmieszczone w oknie interaktywne elementy. Ruch następuje do dołu i w prawo. Ruch w przeciwnym kierunku uzyskamy naciskając SHIFT i TAB
CTRL+TAB - Uaktywniają kolejne zakładki w kierunku od lewej do prawej
CTRL+TAB+SHIFT - Od prawej do lewej
Win+TAB - trzymanie wciśniętego klawisza Win i kolejne naciśnięcia na TAB będą po kolei zaznaczały aplikacje na pasku zadań. Gdy klawisze zwolnimy wystarczy nacisnąć ENTER i okno wyróżnionej aplikacji zostanie wyświetlone na ekranie.

REJESTR WINDOWS

Czym jest rejestr i dlaczego jest taki ważny?

Rejestr jest bazą danych, w której systemy Windows przechowują informacje dotyczące konfiguracji naszego komputera.

    Możemy w nim znaleźć:
  • profile wszystkich użytkowników peceta,
  • informacje o sprzęcie,
  • informacje o zainstalowanych programach,
  • ustawienia właściwości.

Stan rejestru systemowego jest jednym z ważniejszych elementów komputera, jednak bardzo często pomijanym przez użytkowników, co jest dużym błędem, ponieważ wpływa on na szybkość pracy i uruchamiania się systemu. Jeśli jest on zbyt przeciążony zbędnymi wpisami (duplikaty wpisów lub wpisy po odinstalowanych programach), ładowanie się systemu trwa dłużej, a praca najczęściej jest niestabilna i powolna. Dlatego aby uniknać powyższych problemów, tak ważne jest utrzymanie rejestru systemowego w dobrej kondycji.

Edytor rejestru

Edytor rejestru jest narzędziem wbudowanym w system Windows, dzięki któremu możemy łatwo wyświetlać i zmieniać ustawienia rejestru.

    Aby go uruchomić:
  • klikamy przycisk Start i wywołujemy okno Uruchom
  • tam wpisujemy regedit.exe

Po lewej stronie okna edytora rejestru widzimy katalogi reprezentujące klucze rejestru, natomiast w prawej części wyświetlane są wpisy klucza. Dokonując jakichkolwiek zmian w edytorze rejestru należy zachować dużą ostrożność, ponieważ niepoprawne edytowanie rejestru może spowodować poważne uszkodzenie systemu. Najlepiej przed wprowadzeniem jakichkowlwiek zmian w rejestrze zrobić jego kopię zapasową, a najlepiej czyścić rejestr za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu programów.

CZYSZCZENIE REJESTRU - NAJLEPSZE NARZĘDZIA

Jv16 Power Tools

Jv16 Power Tools to jeden z najlepszych, jednak płatnych programów do czyszczenia rejestru. Oferuje on jednak bardzo dużo możliwości edycji i czyszczenia rejestru. Demo programu (działające przez 30 dni) można znaleźc na stronie http://www.jv16.org.

Polska wersja językowa
Po pierwszym uruchomieniu programu możemy ustawić wyświetlanie menu w języku polskim.

    W tym celu należy:
  • kliknąć przycisk Settings i w oknie, które się otworzy, przejść do zakładki Language.
  • tam wybrać Polish - Polski i zatwierdzić klikając na przycisk OK.

Od tej chwili wszystkie komendy w programie wyświetlane są w języku polskim.

Opcje rejestru
Klikając w głównym panelu programu przycisk Opcje rejestru, uzyskujemy dostęp do czterech przydatnych narzędzi:

  • Menedżera rejestru
  • Czyszczenia rejestru
  • Wyszukiwania w rejestrze
  • Monitora rejestru
Główne okno programu z wyświetloną zakładką opcje rejestru

Menedżer rejestru - służy do sprawnego zarządania systemowym rejestrem. Aby go uruchomić, klikamy pierwszą od lewej strony ikonę. Otwarte zostanie okno Zarządzanie rejestrem. Tam przechodzimy do części "sekcje", w której możemy zobaczyć zakładki:

  • Programy - znajdują sie tu klucze programów zainstalowanych w systemie. Jeśli znajdziemy tu wpisy po odinstalowanych programach i mamy pewność, że nie ma ich już w systemie możemy śmiało zaznaczyć pole przy danym wpisie i kliknąć "usuń". UWAGA!!! Jeśli usuniemy wpis programu zainstalowanego w systemie, najprawdopodobniej już nie uruchomimy danego programu bądź będzie on działał niprawidłowo.
  • Autostart - tutaj znajduje się lista programów i usług uruchamianych wraz z systemem. Możemy przyspieszyć jego start wyłączając zbędne aplikacje.
  • Odinstaluj - jest to funkcja działająca jak opcja "dodaj usuń programy" w "panelu sterowania". Aby usunąć wybraną aplikację po prostu zaznaczamy pole przy danej pozycji i klikamy "usuń".
  • Typy plików - pokazuje typy plików, które są obecne w systemie. Jeśli znajdziemy komunikat "brak danych" w opisie przy danym rozszerzeniu możemy je bez problemu usunąć. Zakładka typy plików z zaznaczonymi rozszerzeniami gotowymi do usunięcia
  • Nowe pliki - wyświetla listę plików, które możemy utworzyć po wybraniu odpowiedniego polecenia z menu kontekstowego (po kliknięciu prawym przyciskiem myszy)
  • Rozszerzenia powłoki - znajdują się tutaj polecenia dla wszystkich programów i rodzajów plików.
  • Menu kontekstowe IE - pokazuje polecenia znajdujące się w menu kontekstowym przeglądarki Internet Explorer.
  • Menu " Otwórz z... " - klikając prawym klawiszem myszy na wybranym pliku, wywołujemy menu kontekstowe, w którym znajdziemy polecenie "Otwórz z" (w Windows 98/ ME) lub "Otwórz za pomocą" ( w Windows 2000/XP), dzięki któremu nieprzypisany plik możemy otworzyć przeznaczonym mu programem. W rejestrze podana jest lista programów, za pomocą których możemy plik uruchomić. Jeśli nie chcemy, aby jakiś program znajdował się na tej liście, w zakładce Menu "Otwórz z... " możemy go usunąć.

Czyszczenie rejestru - jest to jedna z najważniejszych opcji programu. Aby przeprowadzić czyszczenie rejestru:

  • na zakładce "opcje rejestru" w głównym oknie programu, klikamy drugą ikonę od lewej strony
  • w wyświetlonym oknie z opcjami czyszczenia rejestru, po wciśnięciu "kontynuuj" zobaczymy wpisy przeznaczone do skanowania
  • aby rozpocząć czyszczenie rejestru klikamy "Start"
  • po przeskanowaniu wpisów program wyświetli uszkodzone, nieaktualne, niepowiązane i zbędne wpisy
  • możemy sprawdzić każdy wyświetlony wpis klikając na wybrany klucz i czytając informację umieszczoną w górnej części okna pod pozycją "Wyjaśnienie" sprawdzanie danego klucza po skanowaniu rejestru
  • zaznaczymy teraz wpisy, które możemy bezpiecznie usunąć. W tym celu przechodzimy do pozycji "wybierz" w górnym menu, następnie "wybór specjalny" i polecenie "pozycje, które można bezpiecznie usunąć" (oznaczone one są zieloną kropką)
  • kiedy wpisy zostaną zaznaczone, klikamy przycisk "spróbuj naprawić" znajdujący się w dolnej części okna
  • te wpisy, których nie można naprawić usuwamy klikając na "usuń"
  • po wyczyszczeniu rejstru klikamy "zakończ"

Wyszukiwanie w rejestrze - za pomocą tej opcji usuniemy wpisy dotyczące odinstalowanych programów, które niepotrzebnie obciążają rejest spowalniając pracę systemu. Aby to zrobić:

  • klikamy trzecią ikonę od lewej strony
  • teraz w środku okna wpisujemy słowa dotyczące wpisów odinstalowanych prgoramów np. Nero i klikamy "kontynuuj"
  • w kolejnym oknie zaznaczamy klucze, w których mają być szukane wartości i definiujemy opcje wyszukiwania (np. uwzględnianie wielkości liter lub praca z najniższym priorytetem)
  • po wciśnięciu "Start" rozpocznie się wyszukiwanie i wyświetlone zostaną znalezione wpisy.
  • po zakonczeniu wyszukiwania zaznaczamy je i klikamy "Usuń". Wciskając "Zamknij", powracamy do głównego okna programu.

Monitor rejestru - klikając na tę opcję, czyli czwartą ikonę od lewej strony, uruchamiamy monitor, który możemy zminimalizować do paska zadań systemu Windows. Monitor ten umożliwa kontrolę nad zmianami wprowadzanymi przez niektóre programy.

Operacje na plikach
Tu znajdują się narzędzia ułatwiające zarządzanie plikami. Znaleźć tu możemy takie opcje jak:

  • operacje na plikach - opcja ta w łatwy sposób pomaga zmieniać atrybuty plików, usuwać je, łączyć ze sobą i zastępować dane w plikach
  • operacje na folderach - możemy za pomocą niej wykonać działania na folderach
  • czyszczenie plików - umożliwia wyszukanie i usunięcie niepotrzebnych plików tymczasowych
  • czyszczenie menu Start - wyszukuje błędne skróty w menu Start
  • czyszczenie bibliotek.DLL - narzędzie to automatycznie wyszukuje wszystkie nieużywane biblioteki.DLL, po czym możemy je usunąć z systemu

Praca automatyczna
Tutaj znajdziemy takie narzędzia jak:

  • menedżer skryptów - narzędzie pozwalające zarządzać skryptami
  • edytor skryptów - funkcja pozwalająca na edycję skryptów
  • kreator skryptów - za pomocą tego kratora można szybko i łatwo utworzyć skrypt wykonujący przydatne polecenia. Określamy tylko, kiedy skrypt ma zostać uruchomiony i wybieramy, jakie zadanie ma wykonać. Dzięki tej opcji możemy np. przy każdym starcie systemu opróżnić foldery, automatycznie uruchomić czyszczenie rejestru, usunąć pliki tymczasowe i wiele innych
  • konsola - umożliwia dostęp do wszystkich opcji programu jv16 Power Tools przez wpisywanie poleceń z klawiatury

Kopie
Wszystkie działania dokonane za pomocą aplikacji zapisywane są w kopii wpisów/pozycji. Aby przywrócić usunięty klucz, zaznaczamy go i klikamy "przywróć".

przywracanie kopii w programie jv16 Power Tools
CZYSZCZENIE REJESTRU - EASY CLEANER

EasyCleaner

EasyCleaner to darmowe program przeznaczony do czyszczenia rejestru i optymalizacji systemu. Po zainstalowaniu i uruchomieniu EasyCleaner-a zobaczymy główne okno programu, z ikonami odpowiedzialnymi za rózne fukcje.

główne okno programu EasyCleaner

W celu wyszukania w rejestrze zbędnych wpisów:

  • wciskamy przycisk rejestr
  • w otwartym oknie kliamy "znajdź" uruchamiając proces skanowania rejestru
  • po wyświetleniu wyników możemy usunąć zbędne klucze klikając "kasuj wszystko"
  • teraz musimy potwierdzić wykonanie zadania aby usunąć zbędne wpisy

Dodaj/Usuń
Jest to odpowiednik funnkcji "dodaj/usuń programy" z panelu sterowania Windows. Za pomocą tej funkcji możemy odinstalować wybrany program.

Duplikaty
To narzędzie pozwala na usunięcie duplikatów plików, dzięki czemu odzyskamy cenne miejsce na dysku twardym. Aby tego dokonać:

  • zaznaczamy dysk przeznaczony do przeszukania i klikamy "znajdź"
  • po wyświetleniu wyników skanowania w oknie programu, przeprowadzamy analizę plików, upewniając się, czy odnalezione pliki nie są czasem plikami systemowymi, lub plikami programów
  • jeśli odnajdziemy na liście pliki systemowe lub pliki programów, nie usuwamy ich, gdyż może to doprowadzić do awarii całego systemu bądź programu
  • w celu usunięcia pozostałych duplikatów klikamy na przycisk "kasuj"

Niepotrzebne
Za pomocą tej opcji możemy przyspieszyć uruchamianie się niektórych programów, a także zwolnimy miejsce na dysku twardym usuwając z systemu niepotrzebne pliki, takie jak: kopie i pliki cookies, pliki tymczasowe.

    Aby usunąć niepotrzebne pliki:
  • klikamy ikonę ""Niepotrzebne"
  • w nowo otwartym oknie wybieramy dysk, który chcemy przeskanować
  • po wyborze napędu zaznaczamy pliki, które chcemy wyszukać (katalog Temp, pliki internetowe, historia przeglądarki, pliki cookies)
  • teraz wciskamy przycisk "Znajdź"
  • po zakończeniu wyszukiwania klikamy "Usuń" (aby usunąć pojedyncze pliki) lub "Usuń wszystko"

Skróty
To narzędzie służy do usuwania, skrótów z menu START, pozostających w systemie po ręcznym usunięciu porogramów z komputera. Wystarczy, że klikniemy na ikonę "Skróty" i wciśniemy przycisk "znajdź". Po wyświetleniu zbędnych skrótów w oknie programu klikamy "kasuj wszystko" w celu ich usunięcia.

Zajęte miejsce
Dzięki tej funkcji sprawdzimy ile dokładnie miejsca zajmują poszczególne katalogi.

    Aby to zrobić:
  • klikamy "Zajęte miejsce" i w nowo otwartym oknie, w części "Element", wybieramy parametr, w którym będzie podawany rozmiar folderów (np. MB)
  • z lewej strony okna zaznaczamy dysk lub katalog, w którym chcemy obliczyć ilość zajmowanego miejsca
  • teraz wciskamy przycisk "Znajdź"
  • po obliczeniu miejsca w środkowej części okna zostanie wyświetlony schemat obrazujący wykorzystanie miejsca na dysku twardym, natomiast z prawej zobaczymy listę katalogów z zajmowanym przez nie miejscem
ZBLIŻAJĄCA SIE AWARIA DYSKU TWARDEGO

Dysk twardy komputera, jak każda jego część jest elementem, który lubi sie psuć. Jednak wykrycie zbliżającej sie awarii dysku nie jest takie łatwe jakby się mogło wydawać. Aby ustrzec was przed utratą cennych danych, poniżej podaję jakie mogą być objawy zbliżającej się awarii dysku twardego:

  • praca dysku staje się coraz wolniejsza
    Dysk zaczyna pracować coraz wolniej. Wolniejsza praca objawia się tym, że operacje wykorzystujące dysk w swojej pracy (np. zapis pliku lub jego odczyt) zajmują coraz więcej czasu. Zaczynacie mieć wrażenie, że kiedyś komputer pracował szybciej
  • błędy zapisu i odczytu danych na dysku
    Zaczynają pojawiać się problemy z dostępem do danych na dysku. Co jakiś czas, najpierw rzadko, potem coraz częściej, system operacyjny wyświetla komunikaty o błędach w zapisie lub odczycie danych na dysku
  • nietypowe hałasy
    Z dysku twardego dochodzą nietypowe hałasy, jak na przykład przenikliwe świstanie lub dźwięki przypominające mielenie, skrzypienie lub stukanie
USUWANIE AWARII DYSKU TWARDEGO

W przypadku awarii dysku twardego postępowanie, jakie powinniście podjąć, należy uzależnić od zaobserwowanych objawów

  • Błędy w okablowaniu
    Może się zdarzyć, że przyczyną awarii jest kabel łączący dysk z portem kontrolera IDE lub SCSI. Najczęściej źródłem problemów jest wysunięcie się taśmy ze złącza. Aby usunąć tego typu awarię, dociśnijcie wtyki taśmy do gniazd w dysku i na płycie (lub na karcie, jeżeli Wasz kontroler nie jest zintegrowany z płytą)
  • Zasilanie dysku twardego
    Jeżeli po uruchomieniu komputera nie słyszycie podłączonego do niego dysku, czyli kilku pyknięć (trzymając rękę na dysku, można odczuć jakby lekkie puknięcia), oraz cichego szumu obracających się talerzy wewnątrz dysku, może to oznaczać, że do dysku nie jest doprowadzone zasilanie. W takim przypadku:
    1. sprawdźcie, czy kabel zasilający dysk (4 luźne żyły o kolorach czerwonym, czarnym i żółtym, zakończone wtyczką z czterema otworami na bolce, wystające z gniazda dysku) jest poprawnie podłączony do dysku - dociśnijcie wtyczkę kabla zasilającego do gniazda w dysku.
    2. jeżeli macie wątpliwości, czy kabel doprowadza zasilanie, sprawdźcie zwykłym woltomierzem, czy we wtyczce kabla zasilającego jest napięcie +12/-12 volt - jeśli nie macie do dyspozycji żadnego woltomierza, zamieńcie na próbę na przykład zasilanie napędu dysku twardego i CD-ROM-u. Po prostu odłączcie kabel zasilający od napędu CD-ROM i podłączcie go do dysku. Nie ma z tym problemu, gdyż wszystkie kable zasilające w komputerze są zakończone identycznymi wtyczkami.
  • Błędy BIOS-u
    Niektóre błędy wyglądają jak defekty dysków, choć w rzeczywistości dysk nie jest za nie odpowiedzialny. Zdarza się to szczególnie często, gdy w pamięci CMOS, w której BIOS przechowuje swoje ustawienia, nieprawidłowo wpisano parametry dysku twardego. Pamięć CMOS, oprócz czasu zegarowego i daty, zapamiętuje także parametry dysku. Jednak wskutek starzenia się baterii lub akumulatora, które podtrzymują zawartość pamięci CMOS w czasie wyłączenia komputera, zapamiętane tam informacje mogą zostać utracone. Macie z tym do czynienia, kiedy podczas uruchamiania komputera system nieoczekiwanie żąda dyskietki startowej.Wtedy wymieńcie baterię podtrzymującą pamięć CMOS BIOS-u - gdzie znajduje się bateria, dowiecie się z instrukcji płyty głównej. Po wymianie baterii przywróćcie poprawne ustawienia parametrów dysków w BlOS-ie.

Istnieją dwie możliwości odtworzenia zapisów dotyczących dysku (dysków):

  1. włączenie w BlOS-ie funkcji automatycznego rozpoznawania parametrów dysku twardego
      Aby to zrobić i zapisać te parametry w pamięci CMOS BIOS-u, wykonajcie następujące czynności:
    • uruchomcie program BlOS-Setup. Informacja o tym, jak uruchomić ten program, pojawia się na dole monitora bezpośrednio po uruchomieniu komputera. W większości komputerów należy w tym momencie wcisnąć klawisz (Delete)
    • w menu głównym programu wybierzcie opcję IDE HDD AUTODETECTION. Spowoduje to przeszukanie przez BIOS kontrolerów EIDE i w przypadku znalezienia dysku lub dysków komputer zaproponuje ich optymalne parametry
    • naciśnijcie klawisz [Y], aby zaakceptować zaproponowane parametry. Po wykryciu i zaakceptowaniu parametrów dla wszystkich dysków zainstalowanych w komputerze w głównym menu BIOS-u wybierzcie opcję SAYE&EXIT SETUP. Spowoduje to zapamiętanie ustawień dla dysku i ponowne uruchomienie komputera. Parametry dysku zostaną zapisane w pamięci CMOS BIOS-u. Jeżeli używacie kieszeni z dyskiem wymienialnym, często zmieniacie dyski w komputerze lub podłączacie je do różnych portów EIDE, to ustawcie w BlOS-ie funkcję automatycznego rozpoznawania parametrów dysku twardego bez zapisywania ich w pamięci CMOS.
        Aby to zrobić:
      • wyłączcie komputer i włączcie go ponownie
      • uruchomcie program BlOS-Setup. Informacja o tym, jak uruchomić ten program, pojawia się na dole monitora bezpo-średnio po uruchomieniu komputera. W większości komputerów należy w tym momencie wcisnąć klawisz (Delete)
      • w menu głównym programu BlOS-Setup wybierzcie menu STANDARD CMOS SETUP
      • parametr MODE dysku ustawcie na wartość Auto. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musicie samodzielnie podawać wszystkich parametrów dysku - zostaną one automatycznie wstawione podczas startu komputera.

    Automatyczne rozpoznawanie parametrów dysków zwykle nie powinno być na stałe wybrane w BlOS-ie. Podczas inicjalizacji komputera, czyli zaraz po jego włączeniu, rozpoznanie tych parametrów zajmuje nieco czasu i spowalnia start komputera, zwłaszcza w przy-padku gdy zainstalowanych jest kilka dysków. Niemniej jednak jest to bardzo wygodny i dobry sposób na przywrócenie parametrów dysków

  2. wpisywanie ręczne parametrów dysku do pamięci CMOS
BŁĘDY PO DODANIU DRUGIEGO DYSKU

Zainstalowanie dodatkowego dysku twardego może doprowadzić do załamania się całego systemu. Przyczyną tego może być:

  • niekompatybilność dysków, co możecie wyjaśnić tylko ze sprzedawcą lub producentem dysku
  • nieprawidłowe ustawienie zworek, które znajdują się na dyskach i decydują o trybie pracy dysku (Master lub Slave)
  • nieprawidłowe podłączenie dysku lub jego niewłaściwe skonfigurowanie

W przypadku gdy dwa dyski twarde EIDE (a więc takie, które podłączone są do kontrolera EIDE) nie chcą ze sobą współpracować, dysk startowy - zawierający system operacyjny - podłączcie do pierwszego portu sterownika dysków (Primary port), a drugi dysk do drugiego portu sterownika (Secondary port). W takim przypadku dobrze jest skonfigurować obydwa dyski do pracy w trybie Master lub Stand-Alone i podłączyć je do ostatniego łącza na taśmie. Dysk możecie skonfigurować - ustawiając odpowiednio zworki jako nadrzędny (Master), a starszy jako podrzędny (Slave). Następnie połączcie je jednym kablem z trzema wtykami z pierwszym portem sterownika dysków na płycie głównej. Do jednego portu mogą być podłączone maksymalnie dwa dyski. W związku z tym kolejność dysków musi być ściśle ustalona tak, aby nie było konfliktów przy transmisji danych przez oba dyski po jednym kablu. Dysk pracujący w trybie Master pełni rolę nadrzędnego w stosunku do dysku pracującego w trybie Slave. Jeżeli te zabiegi także nie usuną problemów, to być może jest to spowodowane niekompatybilnością dysków. Tak więc jeżeli nowy dysk nie chce współpracować ze starym, wymieńcie jeden z nich, tak aby oba były od tego samego producenta.

ISDN a dysk twardy
Drugi dysk twardy przyłączony do portu EIDE często popada w konflikt z kartą ISDN, o ile taka karta jest zainstalowana w komputerze. Powód tego jest taki, że dysk twardy przyłączony do drugiego portu sterownika EIDE wymaga wolnego przerwania 15. Ono może być tymczasem wykorzystywane także przez kartę ISDN. Aby uniknąć konfliktu przerwań, sprawdźcie w dokumentacji karty ISDN, w jaki sposób można zmienić jej przerwanie na inne, które nie będzie wykorzystywane przez pozostałe elementy komputera.

Niewłaściwa pozycja montażowa
Wyróżnia się górę i dół dysku. W pozycji poziomej dysk powinien być tak umieszczony, aby na górze była ściana obudowy z naklejką producenta, a na dole znajdowała się ściana obudowy z umieszczonymi na niej elementami elektroniki. Położenie odwrotne jest niedozwolone i może nawet doprowadzić do fizycznego uszkodzenia dysku.

Uszkodzenie wentylatorka chłodzącego procesor
Pewien technik serwisowy opowiedział o raczej rzadkim, ale dla wielu użytkowników godnym uwagi defekcie dysku twardego. Po niezauważonym uszkodzeniu wentylatorka chłodzącego procesor coraz więcej plików nie dawało się odczytać z dysku twardego i ostatecznie system operacyjny Windows definitywnie odmówił współpracy. Okazało się, że przegrzany procesor wysyłał do kontrolera dysków niewłaściwe polecenia, co powodowało, że dysk, wykonując je, stopniowo uszkadzał coraz więcej plików. Po wymianie wentylatorka na nowy, dobrej jakości model z łożyskiem kulkowym oraz po ponownym sformatowaniu dysku usterka ta nigdy więcej już nie wystąpiła.

USZKODZENIE I NAPRAWA SEKTORA STARTOWEGO DYSKU (MBR)

Jeżeli nawet po prawidłowym ustawieniu parametrów dysku w BlOS-ie dysk twardy w dalszym ciągu odmawia współpracy, może to oznaczać, że uszkodzony może być pewien jego ważny fragment: główny sektor startowy dysku (Master Boot Record, w skrócie: MBR). MBR to sektor, który jest czytany jako pierwszy podczas uruchamiania się komputera. Zawartość tego sektora jest wczytywana do pamięci komputera i uruchamiany zostaje znajdujący się tam program, który odnajduje na dysku system operacyjny. Tak więc jakiekolwiek uszkodzenie głównego sektora startowego powoduje, że nie może się uruchomić system operacyjny i komputer nie może pracować. Możecie w prosty sposób naprawić uszkodzenia tego sektora, wykorzystując dyskietkę startową DOS-u z przegranym na nią programem FDISK:

  • Wyłączcie komputer
  • Do stacji dyskietek włóżcie dyskietkę startową
  • Uruchomcie komputer
  • W linii poleceń DOS-u wpiszcie polecenie C:\> FDISK / MBR
    Opcja /MBR pozwala na usunięcie z głównego sektora startowego dysku istniejących wpisów i przywrócenie wartości domyślnych

W ten sposób ewentualny błąd w tym szczególnym sektorze (MBR) na dysku twardym powinien zostać usunięty. Jeżeli opisana metoda zawiedzie i MBR nie da się od nowa utworzyć, wyłączcie w BlOS-ie ochronę MBR przed zapisem. Ochrona ta, którą dysponuje prawie każdy współczesny BIOS, zapobiega dokonywaniu jakichkolwiek modyfikacji w sektorze startowym dysku. Na przykład w programie BIOS Setup popularnego BIOS-u AWARD:

  • Najpierw uruchomcie program BIOS Setup: naciśnijcie klawisz [Delete] zaraz po starcie komputera
  • Z menu BIOS FEATURES SETUP wybierzcie opcję Virus Warning i ustawcie ją w pozycji disabled (informację, jak to zrobić, znajdziecie w prawym dolnym rogu ekranu)
  • Wyjdźcie z BIOS-u, korzystając z opcji SAVE& EXIT i teraz spróbujcie naprawić sektor startowy (MBR)
  • Po zakończeniu naprawy ponownie wejdźcie do BIOS-u i opcję Virus Warning ustawcie w pozycji enabled.
  • Wyjdźcie z BIOS-u, korzystając z opcji SAVE & EXIT.

Nie stosujcie FDISK/MBR do zwalczania wirusów zagnieżdżonych w sektorze startowym, ponieważ niektóre ich rodzaje kodują zawartość dysku twardego i zapisują informacje o sposobie kodowania. Odnawiając MBR z wykorzystaniem FDISK/MBR, usuniecie te informacje i bezpowrotnie utracicie Wasze dane zapamiętane na dysku twardym. Wirusy zagnieżdżone w MBR usuwajcie, wykorzystując programy antywirusowe.

TEMPERATURA PROCESORA

Przychodzi czas kiedy to całkiem przypadkowo lub czasem z ciekawości zaglądamy do BIOS-u i sprawdzamy temperaturę naszego procesora. Po takim zabiegu zastanawiamy się i zadajemy sobie pytania... czy aby nasz procesor nie grzeje się zbyt mocno? czy to jest normalne, iż procesor ma taką temperaturę? Czy jest ona optymalna? Aby pozbyć się takich wątpliwości w tej poradzie przedstawiam wam jak sprawdzić informacje o maksymalnej dopuszczalnej temperaturze z jaką może pracować Wasz procesor.

Informacje o maksymalnej dopuszczalnej temperaturze pracy danego modelu procesora, znajdziemy w oznaczeniu jego serii, która jest nadrukowana na jego obudowie w postaci ciągu znaków. Możemy je również odczytać za pomocą specjalistycznych programów, takich jak np. Central Brain Identifier, który pokazuje nam owy ciąg znaków w oknie programu pod opcją "OPN Number". Za temperaturę odpowiedzialna jest trzecia litera w ciągu znaków za informacją o modelu. Ciąg znaków może wyglądać np. tak AXDA2800DKV4D. W tym przykładzie 3 litera za informacją o modelu to "V". Poniżej przedstawiam jakie temperatury określają poszczególne litery:

  • R - 70'C
  • V - 85'C
  • T - 90'C
  • S - 95'C
  • Q - 100'C

W naszym przykładzie procesor zamontowany na płycie głównej może pracować w maksymalnej temperaturze 85*C. Jeśli temperatura będzie wyższa może to doprowadzić do uszkodzenia procesora.

PRACUJESZ NA ETACIE? TO NIE MUSI BYĆ 5 DNI W TYGODNIU

Wolisz pracować intensywnie ale krócej? Od 01.2005r. masz już taką możliwość. Możesz pracować mniej niż 5 dni w tygodniu, ale za to dłużej niż 8 godzin (nie dłużej niż 12)

KODEKS PRACY (2010) - DZIAŁ 6 - RODZIAŁ 4 Art- 142, 143, 144

O skrócenie tygodnia pracy wystąp do pracodawcy na piśmie. Jeśli będzie miał dobrą wolę może się na to zgodzić. Studenci, którzy chcą pogodzić naukę z pracą, mogą za zgodą pracodawcy pracować tylko w piątek sobotę i niedzielę. Muszą zwrócić się o to pisemnie do pracodawcy, ale ich czas pracy nie może być dłuższy niż 12 godzin dziennie. Wszedł w życie przepis nakazujący nam pracę....w wolny dzień. Ma tak być jeżeli w jakimś tygodniu wypadną dwa dni świąteczne (z wyjątkiem weekendu np. środa i czwartek) - wtedy pracodawca może żądać abyśmy te dwa święta odpracowali w jednym wolnym dniu. Na szczęście utrzymano inny korzystny dla nas zapis. Za każde święto wypadające w sobotę należy się nam dodatkowy dzień wolny.

CHCESZ IŚĆ NA URLOP A SZEF MÓWI "NIE"

Zgodnie z kodeksem pracy pracownik, który został zatrudniony na podstawie umowy o pracę (etatu) ma prawo do:

KODEKS PRACY (2010) - DZIAŁ 7 - ROZDZIAŁ 1 art. - 154, 161-167 / CIEKAWY - DZIAŁ 13 - art. 282 !!!

  1. płatnego urlopu wypoczynkowego - w zależności od stażu od 18 do 26 dni. Warto wiedzieć że mamy prawo do 14 kolejnych dni wolnych.. oznacza to że pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu takiej długości by mógł on odpoczywać przez 2 tygodnie.
  2. urlopu okolicznościowego - 2 dni - w przypadku ślubu pracownika, narodzin lub śmierci dziecka, zgonu i pogrzebu małżonka, ojca, matki, oczyma lub macochy. - 1 dnia - w przypadku ślubu dziecka, zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego opieką, lub w przypadku wezwania do sądu.
      Jeżeli pracodawca bezpodstawnie odmówił urlopu skontaktuj się z:
    • Państwową Inspekcją Pracy
    • albo sądem pracy:
      • Z Inspekcją Pracy można się kontaktować telefonicznie, listownie, lub osobiście
      • Główny Inspektorat Pracy
        Warszawa 00-926
        Ul.Krucza 38/42
        Tel. 22 661 81 11
      • Sądy Pracy są we wszystkich sądach rejonowych. Pozew możesz złożyć w sądzie w miejscu, gdzie jest zarejestrowana firma i w sądzie w miejscu gdzie pracujesz
SZEF MUSI ZADBAĆ O MIEJSCE PRACY

Maszyna przy której pracujesz warczy niebezpiecznie? Z wyrwanego ze ściany gniazdka sypią się Iskry? Hałas panujący w firmie jest trudny do zniesienia?

Najpierw idź do szefa - on ma obowiązek stosować się do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli tego nie robi zgłoś sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Nie musisz pracować na zepsutym sprzęcie, korzystać z niesprawnej instalacji elektrycznej czy przynosić do pracy własnego mydła. To na twoim szefie spoczywa obowiązek zapewnienia ci bezpieczeństwa, a także środków higieny oraz narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy. Pamiętaj jednak ze żeby zadbać o bezpieczeństwo i naprawić usterki szef musi się dowiedzieć co szwankuje. To ty, pracownik, powinieneś mu o tym przypomnieć. Dopiero gdy po twojej interwencji pracodawca niczego nie zmieni, możesz bez wahania powiadomić Państwową Inspekcję Pracy.

    O tym powinieneś wiedzieć:
  • Jeśli jesteś osobą niepalącą i przeszkadzają ci koledzy kopcący papierosy w pokoju i stołówce, zgłoś to szefowi - jego obowiązkiem jest znalezienie takiego wyjścia byś nie musiał wdychać szkodliwego dymu
  • Jeśli szef traktuje cię jak automat do roboty i nie pozwala na przerwę, możesz zaprotestować. Pracując przynajmniej 6 godzin dziennie masz prawo do 15 minutowej przerwy. Jeśli pracodawca skraca ten czas zgłoś to do PIP, albo do sądu pracy. Prawo jest po twojej stronie
  • Karmisz piersią? Na karmienie masz dwie 30 minutowe przerwy. Jeśli chcesz karmić dziecko w pracy a szefowi nie podoba się to, że robisz to w biurze, możesz zażądać specjalnego pomieszczenia do tego celu. Gdyby ci go nie przydzielono, możesz zgłosić to do PIP albo złożyć w sądzie pracy pozew o dyskryminację ze względu na płeć
CZY MASZ PRAWO DOROBIĆ DO PENSJI

Nie podpisałeś aneksu od umowy? Możesz pracować dla innej firmy

    Wziąłeś fuchę, a szef ma o to pretensje? Nie podpisałeś aneksu zakazu pracy dla innej firmy? Szef nie może cię ukarać
  • jeśli jesteś na etacie masz prawo dorabiać gdzie chcesz i ile chcesz. Oczywiście po godzinach pracy
  • inaczej jest jeśli podpisałeś aneks zakazujący pracy dla konkurencji. Wtedy musisz wypełnić zobowiązanie. Czym jest praca dla konkurencji? W dokumencie powinien się znaleźć opis tego co twój przełożony uważa za działalność konkurencyjną. Zdarzają się aneksy z których wynika że łamiesz umowę nawet gdy na etacie pracujesz jako programista komputerowy a po godzinach wynajmujesz się do zamiatania. Jeśli ktoś zaproponuje ci taki aneks do umowy, negocjuj. Poproś o dokładniejsze zapisanie, jakiej pracy i dla jakich firm nie wolno ci podejmować
  • co robić gdy szef upiera się że zakaz konkurencji obejmuje wszystkie formy pracy? Jeśli nie chcesz na to przystać a podpisałeś wcześniej aneks zakazujący pracy dla konkurencji. O rozstrzygnięcie zwróć się do sądu pracy. To bezpłatne
  • w niektórych sytuacjach zakaz pracy dla konkurencji może cię obowiązywać także po zakończeniu pracy. Wymaga to jednak szczegółowego zapisu w umowie dotyczącego zakresu i czasu trwania zakazu. W takim przypadku szef musi ci wynagrodzić brak możliwości zatrudnienia u konkurencji. Odszkodowanie nie może być niższe niż 25% twojej pensji, tuż przed opuszczeniem firmy, ale sumę tę możesz negocjować. Jeżeli nie zgadzasz się z szefem co do wysokości tej kwoty, zwróć się do sądu pracy.
PRACODAWCA MUSI ZAPŁACIĆ ZA PRACĘ

Czasami wystarczy wizyta urzędników z Inspekcji Pracy by pracodawca wypłacił zaległe wynagrodzenie. A co jeśli tego nie robi? Masz do wyboru inspekcję pracy, windykatora i sądy. Poznaj swoje prawa i spróbuj z nich skorzystać.

  • na początek zgłoś sprawę do PIP (www.pip.gov.pl). jej oddziały są we wszystkich miastach wojewódzkich. Nie obawiaj się zemsty pracodawcy - nie dowie się kto złożył skargę. Inspektorzy zjawią się w twoim zakładzie pracy z niezapowiedzianą wizytą podczas której będą mogli nakazać pracodawcy zapłatę wynagrodzeń. Mogą też ukarać go grzywną. Być może po takiej interwencji odzyskasz swoje pieniądze
  • jeśli interwencja PIP nie pomoże wystąp do Sądu Pracy. Wnieś sprawę do sądu właściwego dla miejsca gdzie zarejestrowana jest firma, w krórej pracujesz. To bezpłatne - nie poniesiesz opłat sądowych. W pozwie umieść dane swoje i pracodawcy, kwotę zaległych zarobków i krótkie uzasadnienie. W przypadku opóźnień w wypłatach przysługują ci odsetki. Zaznacz to w pozwie. Największym minusem tego rozwiązania jest to że w niektórych miastach na rozprawę trzeba czekać bardzo długo np. kilka miesięcy.
  • jeśli nie chcesz czekać aż tak długo zleć sprawę windykatorowi. Jego zadaniem jest przekonać pracodawcę by ci zapłacił. Niestety nie robi tego za darmo. Weźmie od 5-16 % odzyskanej sumy. Może jednak warto stracić tyle, by zyskać cokolwiek?
  • jeśli pracodawca regularnie spóźnia się z wypłatami lub w ogóle nie płaci i w żaden sposób nie możesz doprowadzić do wypłacenia ci zaległych kwot, może nie ma sensu dłużej dla niego pracować? Jeśli zdecydujesz się odejść w takiej sytuacji rozwiązujesz na piśmie umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Przysługuje ci odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia zależny od stażu

  • 2 tygodnie, jeżeli pracujesz w tej firmie krócej niż 6 miesięcy
  • 1 miesiąc, jeśli ponad 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeśli ponad 3 lata
  • a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
KTO ODPOWIADA ZA MIENIE TWOJEGO SZEFA

Szefa okradli, a on mówi że to twoja wina i chce byś oddał mu pieniądze?? Dowiedz się czy rzeczywiście musisz płacić

Uważasz że to wcale nie była twoja wina? Poczekaj aż emocje opadną i spokojnie porozmawiaj z szefem o tym jak doszło do straty powierzonych ci przedmiotów, lub pieniędzy. Wytłumacz mu że jeśli szkoda nie powstała z twojej winy nie musisz oddawać pieniędzy. Jeśli szef nie przyjmuje twoich argumentów nie wdawaj się w niepotrzebne kłótnie. Udaj się po prostu do sądu pracy. Za postępowanie nic nie zapłacisz. Jakiego wyroku możesz się spodziewać?

  • jeśli sąd stwierdzi że nie popełniłeś błędu i nie zaniedbałeś swoich obowiązków nie będziesz musiał zwracać pieniędzy
  • jeśli jedna sąd orzeknie że szef utracił mienie z twojej winy (np. dlatego że zostawiłeś pieniądze w samochodzie zaparkowanym na ulicy) będziesz musiał zapłacić. Możesz poprosić szefa o rozłożenie sumy na miesięczne raty, pamiętaj jednak że on wcale nie musi się na to zgodzić
  • sąd może też stwierdzić że zarówno ty jak i twój szef ponosicie winę za szkodę. Jeśli przed sądem wykażesz że twój przełożony nie zapewnił ci warunków pozwalających na prawidłową ochronę mienia (np. nie kupił kasetki do przewożenia pieniędzy) zostaniesz zwolniony z obowiązku zwrócenia mu gotówki. Sąd orzeknie w jakim procencie jesteś odpowiedzialny i jaką sumę powinieneś oddać.
Rachunki mniejsze o 4800zł
Masz kredyt? Zarób na nim
Jesteś aktywny w sieci?
Zobacz także
Design :: Opracowanie :: Copyright 2014 by Fazi